91% от софиянците изразяват висока удовлетвореност от това, че живеят в столицата, и въпреки проблемите и критичните точки, 57% са на мнение, че като цяло градът се развива към по-добро място за живеене. Това показват данни от социологическото проучване "Визия за София", което изследва как столичани определят и оценяват качеството на живот в София.
Резултатите от изследването показват, че гражданите са удовлетворени в най-голяма степен от търговската мрежа, възможностите за култура, образователните възможности и публичния транспорт.
Широко мнозинство от респонденти в проучването сочи, че публичните пространства и зелените зони, трудовите и бизнес възможностите в столицата са приемливи.
Нивата на доходи, достъпността на жилищата и социалните услуги, природата и качеството на питейната вода също не остават на заден план според анализа.
На другия полюс - столичани са най-критични към качеството на въздуха и нивото на шум, чистотата на града и състоянието на улиците и сградите в него.
По-назад в недоволството не остават и цените на живота и сигурността.
Най-високите дялове на силна неудовлетвореност предизвикват материалният стандарт на живота и чистотата на града, както и качеството на въздуха.
Най-голям ръст в одобрението в сравнение със сравнително изследване, проведено от Евробарометър през 2015 година, бележи градският транспорт.
Анализът изследва още:
- социално-демографските показатели;
- социално-икономическата структура на населението;
- публичния транспорт;
- културният живот;
- публичните пространства;
- зелените площи;
- образованието в столицата;
- достъпът до търговски обекти;
- достъп до работа;
- ниво на доходи;
- жилища;
- удовлетвореност на домакинства и други.
Обобщените резултати за общата удовлетвореност от града показват, че като цяло софиянци харесват града си.
Закономерно е, че колкото по-млади и по-заможни са хората, толкова по-доволни са от живота си като цяло, а с това и от мястото, на което живеят.
Удовлетвореността обаче се различава в различните градски зони.
Напълно удовлетворените от живота си са над двойно повече от частично удовлетворените в централната градска част, в източните и южни райони (Дианабад, Красно село, Лозенец, Гоце Делчев, Яворов, Гео Милев, Подуяне, Смирненски, Кръстова вада, Малинова долина, Манастирски ливади, Павлово), както и в северната крайградска зона.
Останалите запитани са далеч по-умерени.
В западните квартали - Красна поляна, Западен парк, Фондови жилища, Разсадника напълно удовлетворените са едва 14%, а в Овча купел, Славия, Факултета - 20%.
Следват жителите на кварталите Надежда, Орландовци, Свобода, Люлин и Обеля, където около 30% са напълно удовлетворени от живота си.
Пълният доклад тук.