Омбудсманът Мая Манолова даде старт на работна група, чиято цел е създаването на конкретни текстове за промяна на законодателството, с които да се регламентира личната помощ в България.
Това се налага вследствие на обема жалби срещу последните промени, с които се спря помощта на родителите, които се грижат за деца с увреждания.
Манолова и министърът на социалната политика Гълъб Донев се срещнаха и обсъдиха казуса с ползването на социалната услуга "Личен асистент" от деца с 90 и над 90% вид и степен на увреждане по схемата "Независим живот", която се финансира по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".
Двамата се договориха да си сътрудничат в търсенето на решение на проблема.
Съгласно законодателството от началото на 2017 година родителите ще получават от държавния бюджет месечна помощ от 930 лв., с която могат да финансират дейности в домашна и семейна среда (личен, социален, здравен асистент), които се дублират с дейности, финансирани с евросредства.
Според европейските регламенти обаче не е допустимо представител на една целева група да получава повече от веднъж един и същи тип услуга за един и същи период, независимо от източника на финансиране.
За да се избегне недопустимо двойно финансиране, се налага договорите на личните асистенти на децата с 90 и над 90% вид и степен на увреждане да се прекратят.
Манолова настоя за изменения в нормативната уредба, с която да се гарантират правата и най-добрия интерес на децата в неравностойно положение. Тя посочи, че по повод на проблема са постъпили рекорден брой жалби - 160.
Националният омбудсман заяви, че ще инициира обществени обсъждания, за да се набележат конкретни законодателни решения за разрешаване на проблема преди започването на дейността на Народното събрание.
Министър Донев каза, че министерството вече е предприело стъпка за решаването на казуса, давайки възможност на родителите, чиито договори по схемата "Независим живот" ще бъдат прекратени, да станат лични асистенти на децата си по схемата "Асистенти на хора с увреждания", която се финансира от националния бюджет.
В новата работна група са включени представители на Министерство на здравеопазването, Агенцията за хората с увреждания, Комисията за защита от дискриминация и представители на неправителствените организации за защита правата на децата и възрастните с увреждания.