Експертният съвет на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна окончателно реши да не се добива природен газ в Генерал Тошево, съобщи БНР.
Решението се взе на закритото заседание на екоинспекцията, на което беше разгледан докладът за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ от находище "Спасово", община Генерал Тошево.
Докладът за оценка на въздействието върху околната среда беше отхвърлен с 34 гласа "за" и само 3 "против".
Според РИОСВ-Варна има вероятност да бъдат замърсени подземните води и водоносният хоризонт. Мотивите на "Басейнова дирекция" против приемането на ОВОС на проекта са, че има несъответствие на този план с плана за управление на водите.
Решението може да се обжалва.
Междувременно пред сградата на РИОСВ-Варна граждани и организации излязоха на протест. Те категорично се обявиха против добива на газ в Генерал Тошево.
Припомняме, на провелия на 17 декември 2017 година референдум в община Генерал Тошево относно добива на природен газ, 96% от местното население гласува против.
На засеганието участие взеха и трима представители на неправителствени организации - Андрей Ковачев, Петко Цветков и Димитър Георгиев.
Председателят на Инициативния комитет срещу добива на газ в Генерал Тошево Атанас Атанасов обясни, че гражданите са в стачна готовност, ако решението не е в тяхна полза. "Ще изчакаме комисията да си свърши работата и ще искаме от директора на Регионалната инспекция да ни уведоми за крайното решение. Ако бъде отрицателно за нас, положително за инвеститора, тогава обявяваме стачни действия", посочи той. По думите му единството решение, което обществото ще приеме, е отхвърляне на инвестиционното намерение на "Росгеоком" и отказ за предоставяне на концесия.
След гласуване на РИОСВ протестиращите бяха видно доволни от решението.
Припомняме и че инвестиционното намерение за добив на природен газ в община Генерал Тошево предизвика множество протести. Недоволството обедини и вдигна на крак много земеделци, организации и жители не само от общината, а от няколко области в страната. Главните притеснения за добива на газ са, че това ще замърси околната среда и ще постави под риск реколтата на земеделците и здравето на населението.
friend
на 25.01.2018 в 21:02:02 #1Точно така Сега Г-н Сашо Дончев ще осъди държавата за около 30 милиона за направени разходи + още няколко милиарда за пропуснати ползи!!! Държавата няма да оспори и така целокупният български народ ще плати на г-н Дончев огромни пари и то за находище, което не съществува!!!! В Ген Тошево се дадоха едни пари на няколко "експерта", които да обявят, че там има находище, открито от сондажа на Русгеоком. На базата на тяхното становище беше даден сертификат за "търговско откритие" от Министерството на Енергетиката. На базата на това откритие Държавата се задължава да даде концесия за добив. Да но реално откритие няма и съответно Сашо Дончев подкокоросва Зелените да правят протести, за да не му дадат концесия за добив и той да има основание да съди държавата!!!! Умно. Следва плащане.