Жители на областите Варна и Добрич се събраха на протест пред сградата на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Недоволните се обявиха против намеренията за добиване на природен газ в Добруджа.
На демонстрацията присъстваха около 50 души, главно представители на екологични организации, съобщава БНР. Те подкрепиха протеста в Генерал Тошево срещу инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ.
Източник: БГНЕС
Припомняме, вчера, 19 октомври, стотици граждани се събраха в Генерал Тошево в знак на протест срещу добива на газ. Жители се обявиха против намерението за 35-годишна концесия на находище "Спасово", обхващащо 18 села в региона.
По време на гражданското недоволство кметът на община Генерал Тошево Валентин Димитров заяви, че възнамерява да организира местен референдум, от който да стане ясно дали хората в района са съгласни намеренията за добиване на природен газ. По думите му още на 1 ноември, когато ще се проведе общинско заседание, той ще входира процедурата за провеждането на местен референдум, за да стане ясна волята на хората.
По-рано днес стана ясно, че до 12 декември Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна трябва да излезе със становище за инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ в Добруджа. Към момента вече е в хода процедурата за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
Докато хората пред РИОСВ-Варна протестират се проведе и среща между зам.-министрите на енергетиката, зърнопроизводители от област Добрич и фирмата инвеститор "Русгеоком БГ" АД. С помощта на МЕ в хода на срещата двете страни постигнаха съгласие регулярните срещи между тях да продължат, за да се разсее всякакво съмнение, че околната среда може да бъде замърсена от евентуален бъдещ добив на газ.
Това обаче едва ли се харесва на протестиращите във Варна. По думите на недоволстващите хората, подкрепящи инвестиционното предложения, имат безпочвени доводи. Жителите са категорични, че искат да живеят с чиста почва и в чиста държава. "Това е едно от малките неща, които ме задържат тук", сподели активист.
Източник: БГНЕС
До сега около 2 000 души са се подписали в петиция против инвестиционното предложение. Окончателното обществено обсъждане за концесията ще бъде на 28 октомври, събота. В срок от 45 след това РИОСВ трябва да излиза и с ОВОС за проекта.
halo
на 20.10.2017 в 22:29:52 #4Абе хора, я се информирайте подробно за "Русгеоком БГ" АД. За историята на дружеството говоря. Сега какво става не се чудете след придобитите знания.
friend
на 20.10.2017 в 21:22:59 #3Журналистът, който е написал статията също за да плаши хората, освен текста есложил една снимка (втората) на на която ясно е написано че става въпрос за шистов газ. Снимката е добра, но е от учебник и не се отнася по никакъв начин към това находище. Той дори не си прави труда да коментира снимката на която е написан "фракинг". Просто я е поставил там за достоверност на неговия платен журналистически материал. Срам за журналистическата гилдия!!!! :
friend
на 20.10.2017 в 21:18:05 #2А това, което показва на снимката тази госпожа е некоректна схема на фракинг. Увеличете изображението и ще видите, че с букви е написано това. Това е взета картинка от някаква статия за фракинга, и няма нищо общо с конкретното находище. Доказателство: 1. Текстът е на английски. Проектът е предаден на министерството на български. Това е изискване на Министерството на енергетиката и на Министерството на екологията. Т.е. това не е част от проекта. 2. Тази кака няма откъде да го има. 3. След приемане на мораториума, всички фирми концесионери бяха задължени да преработят работните си програми и де декларират, че няма да използват фракинг. Това е доказателтво, че няма как това да е част от проекта за добив в находище Спасово. Просто на тази кака е платено да стои там и да размахва една снимка, на която самата тя не знае какво има.
friend
на 20.10.2017 в 21:02:59 #1Жителите са категорични, че искат да живеят с чиста почва и в чиста държава. "Това е едно от малките неща, които ме задържат тук", сподели активист. -------------------------------------- Никой обаче не казва как ще се замърси почвата. Тези 2000 души обаче ползват коли и градски транспорт. Ползват предимствата на цивилизацията, в т.ч. пластмаси и не се отопляват от слънчевата енергия. Всичко, което ползваме днес е продукт на добивът на полезни изкопаеми. Неможе хем да искаш да ползваш привилегиите на цивилизацията, но да си против нея. Няма как. Преди години един платен псевдоеколог на една конференция твърдеше, че не ползва нито градски транспорт, нито кола.... Кара само колело. Е да ама това колело откъде се е взело? Нали то е от метал, добит от земята, а себестойността му включва и енергия, добита пак от земните недра. Дрехите му бяха предимно китайски (пластмасови). Няма как да се върнем в пещерните времена. Дори и да се върнем, тогава ще има други "зелени", които ще кажат "защо режете гората???" Няма оправия. То и да изрежеш гората пак трябва железни брадви. Ако пък се върнем в каменната ера, ще трябва да сечем гората с каменни брадви, но и тогава екоактивистите ще кажат "защо рушите геоложки феномени...", защото всеки камък е своеобразен феномен. Няма угодия.