Институцията на омбудсмана настоява Министерството на образованието да предостави публична информация около въвеждането на предмета "Религия и добродетели" в училищата.

От пресцентъра на омбудсмана посочват, че до министъра на образованието Красимир Вълчев е изпратено писмо, а повод за него са сигнали и жалби на родители и граждани, в които те настояват за отговори. Хората изразявали различни позиции - от категорично несъгласие до пълна подкрепа на изучаването на религия и съобщават за петиции - против задължителното изучаване на религия и "за" задължителното изучаване - подписани от хиляди граждани.

В сигналите и писмата си гражданите "изразяват безпокойство относно гарантирането на светския характер на образованието, както и на свободата за избор на вероизповедание, религиозни и атеистични възгледи".

Главният секретар на омбудсмана Айсун Авджиев обръща внимание, че към момента липсва яснота какъв ще бъде обхватът на темите и съдържанието на учебния предмет "Религия и добродетели". Освен това в писмото се изтъква, че въпреки намерението на МОН по предмета да не бъдат поставяни оценки, както и учениците да имат избор от 3 варианта при изучаване на религия в училище, няма достатъчно информация как ще се случва това на практика.

Според Авджиев гражданите са обезпокоени и искат да знаят какво ще включват учебните програми по предмета в различните класове, как ще бъдат защитени правата на учениците от различни вероизповедания и на тези, които са атеистично настроени, как ще се гарантира светският характер на образованието и обучението в училище, включително дали има подготвени преподаватели по този предмет.

Национална мрежа за децата с неудобни въпроси към МОН за новия предмет "Религия"

Национална мрежа за децата с неудобни въпроси към МОН за новия предмет "Религия"

Граждански организации изразиха притесненията си за новите санкции срещу учениците, планирани от МОН