Целевата помощ за отопление е социално право, а не инструмент за управление на бюджетния дефицит. Това заявява омбудсманът Велислава Делчева в становище до Министерството на труда и социалната политика по проекта за изменение и допълнение на Наредба № РД-07-5 от 2008 г. за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление, публикувана в Портала за обществени консултации на 16 юни т.г.

Общественият защитник изразява сериозни резерви към предложението помощта за отопление да се изплаща на два отделни транша вместо еднократно, както е досегашната практика и настоява за преразглеждане на решението. Целта е да се гарантирана възможността гражданите сами да избират начина, по който ще получат полагащата им се отоплителна помощ.

Според Делчева всяка промяна в начина на предоставяне на тази подкрепа трябва да бъде съобразена преди всичко с потребностите на хората, които разчитат на нея, а не единствено с бюджетни съображения.

Тя изтъква, че значителна част от правоимащите домакинства се отопляват с дърва, въглища, пелети и други твърди горива, които обичайно се закупуват предварително и в по-големи количества още в началото на отоплителния сезон. По нейни думи разделянето на помощта на две части може да затрудни хората да осигурят необходимото гориво навреме или да ги принуди да търсят заеми и допълнителни средства.

Отпускат помощ за отопление на близо 338 000 семейства

Отпускат помощ за отопление на близо 338 000 семейства

Размерът ѝ за целия зимен сезон е 606,70 лв.

В становището се посочва още, че в много населени места доставчиците изискват плащане при доставката, а закупуването на по-малки количества впоследствие често е свързано с по-високи разходи. Това би намалило реалния ефект от социалната подкрепа и би поставило в по-неблагоприятно положение най-уязвимите домакинства.

Омбудсманът предупреждава, че подобна промяна може да доведе до невъзможност за своевременно закупуване на гориво, риск от ограничаване на отоплението през зимните месеци, задлъжняване и влошаване на здравословното състояние на възрастни хора, хора с увреждания, самотно живеещи лица и семейства с деца.

"Социалното подпомагане следва да се основава на уважение към човешкото достойнство и на доверие към гражданите, а не на предположението, че държавата трябва да взема решения вместо тях", категорична е Делчева.

Тя предлага, ако бъде въведена възможност помощта да се изплаща на два транша, това да става единствено по желание на правоимащото лице или семейство, като изборът между еднократно и разсрочено изплащане да бъде заявяван още при подаването на молбата декларация.