Недопустимо е ново поскъпване на парното да се прехвърля върху гърба на гражданите, заявява омбудсманът Велислава Делчева за предложение на "Топлофикация София" ЕАД за повишаване на цената на топлинната енергия с близо 30%.
Та изразява категорично несъгласие с искането в писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Пламен Младеновски. "Подобен ръст е непосилен за хиляди домакинства, които и в момента са под сериозен финансов натиск", подчертава Делчева.
Тя изтъква, че не може всяко поскъпване да се прехвърля автоматично и безкритично върху крайните потребители в условията на продължаваща нестабилност и напрежение около Близкия изток, което влияе върху цените на енергоносителите. "Недопустимо е в ситуация, в която доходите на хората не нарастват със същите темпове, разходите за базови услуги да скачат рязко и без социален баланс. Енергийната сигурност не може да бъде изградена за сметка на финансовата несигурност на домакинствата", допълва Делчева.
За омбудсмана е особено тревожен фактът, че предложение за поскъпването идва на фона на сериозно обществено недоволство от качеството на услугите на "Топлофикация София" и от високите сметки за отопление, при липса на яснота в ценообразуването, създаваща усещането за несправедливост. "В институцията на омбудсмана продължават да постъпват сигнали от граждани, които трудно покриват разходите си за ток и парно, а всяко ново увеличение ги поставя в риск от задлъжняване и енергийна бедност", посочва Делчева.
Тя пише още, че през настоящия ценови период столичното топлофикационно дружество е спряло да публикува данни за надвзетия или недовзетия приход, който се формира в резултат от прогнозите, заложени в действащите регулирани цени. Освен това през 7 от изминалите досега 10 месеца от ценовия период то реално е заплащало по-евтин природен газ от заложения по прогноза в действащата цена на топлинната енергия за потребителите. Затова Делчева настоява КЕВР да установи конкретно, обективно и точно размера на евентуално надвзетия приход на "Топлофикация София" през ценовия период 2025-2026 г. и да отрази резултата в цените от 1 юли 2026 г.
"От голямо значение е също при определянето на цените на топлинната енергия да се вземе предвид качеството на топлоснабдителните услуги и реалното изпълнение на заявените ремонтни и инвестиционни програми на "Топлофикация София" ЕАД и на другите дружества от сектор "Топлоснабдяване", заявява още общественият защитник и настоява КЕВР да извърши задълбочен и прозрачен анализ на всички компоненти в предложената цена, да не допуска автоматично одобрение на увеличение без ясни и публично обосновани аргументи.
Делчева настоява също регулаторът да защити обществения интерес като гарантира, че всяка тежест е справедливо разпределена, а не стоварена изцяло върху гражданите. "Очаквам КЕВР своевременно да публикува заявленията за нови цени, внесени от всички топлофикационни дружества, като осигури максимална публичност и прозрачност при разглеждането им", посочва тя.
Малко по-късно стана ясно, че "Топлофикация София" предлага цената на топлинната енергия в столицата да се увеличи с 29% от 1 юли 2026 г. В официално заявление до Комисията за енергийно и водно регулиране дружеството е заложило нова цена от 89,63 €/MWh. Искането е мотивирано със значителното нарастване на разходите за природен газ вследствие на конфликта в Близкия изток и необходимостта от интензивни ремонти по топлопреносната мрежа.
Предложеното увеличение отчита значителното нарастване на цените на природния газ след ескалацията на конфликта в Близкия изток, необходимостта от интензивни ремонтни дейности по топлопреносната мрежа и производствените съоръжения през следващия регулаторен период, както и общото покачване на цените на суровините и материалите. В подаденото заявление "Топлофикация София" е заложило реалистични и технически обосновани стойности за обемите на продажбите и технологичните разходи по преноса, съобразени с отчетените резултати през 2025 г.
Kъм настоящия момент пазарът на природен газ се характеризира с висока волатилност и значителна несигурност по отношение на бъдещата ценова динамика. Неяснотата относно продължителността на военните действия в Близкия изток и нарушените маршрути за доставка на енергоносители оказват пряко влияние върху основните ценообразуващи фактори, поради което към момента е изключително трудно формирането на устойчива и надеждна ценова прогноза за следващия регулаторен период.
При тези обстоятелства, дружеството е изготвило заявлението си въз основа на наличната към момента актуална пазарна информация, като в периода до утвърждаване на цените биха могли да настъпят съществени промени в ценообразуващите елементи, които Регулаторът следва да отчете в ценовото си решение.
Със своето ценово заявление, "Топлофикация София" ЕАД търси баланс между необходимостта от осигуряване на технологична и финансова стабилност за осъществяване на лицензионната дейност, от една страна, и интересите на клиентите, социалната поносимост на услугата и конкурентоспособността на цената на топлинната енергия, от друга.
Окончателното решение за цената на топлинната енергия, в сила от 1 юли 2026 г., ще бъде взето от КЕВР след провеждане на регулаторен преглед и анализ на актуалните ценообразуващи елементи за дружествата от сектор "Топлоенергетика".
USD
CHF
EUR
GBP
axa-axa
на 02.04.2026 в 13:47:20 #1Тая знае ли,че и в момента почти 50% от себестойноста на топлото в София се дотира/плаща/от цяла останала България!