Докато дипломати, историци, международници се опитват да затоплят отношенията между София и Скопие правнук на братя Миладинови и написа в македонското издание "Трибуна.МК" фактите за постоянната помощ на България към Македония. Куртелов е пра-пра-внук на Димитър Миладинов от Струга - Любчо Куртелов. Той е завършил Въздухоплавно-техническата военна академия в Сараево, специалност - радарен инженер.
Нека да осветим периода от създаването на независима Македония насетне, призовава Куртелов в своя анализ.
Ето и текста на Любчо Куртелов:
България първа призна независимостта на Македония. Във време, когато Шекспир би казал за нас: "To be or not to be", на 15 януари 1992 г. българският парламент единодушно прие с акламация Декларацията за признаване на Република Македония, като по този начин инициира международната общност да ни признае като независим политически субект. Злобарите коментират: "Те признаха държавата, хората не." В дипломатическата практика няма такава категория - признаване на народите. Има ли документ например, че държавите, признаващи Белгия, са признавали фламандците и валонците поотделно?
Руският президент Борис Елцин подписа Декларация за признаване на Македония в самолет на летище София под влиянието на Желю Желев, въпреки че неговият външен министър Андрей Козирев открито подкрепяше гръцката страна.
Когато Слободан Милошевич предложи на Константинос Мицотакис окупацията и разделянето на Македония, България решително се застъпи за неделимостта и независимостта на младата държава. И я спаси. В началото на 90-те години много по-възрастният ми приятел Любчо Коцарев (сега покойник) предложи да посетим България и там ме запозна с широк кръг от приятели. В София, в неговия (огромен) кабинет, посетихме адвоката Димитър Попов - бивш министър-председател на българското правителство. Предавам ви това, което съм чул от него със собствените си уши. "Двама (хърватски) офицери от ЮНА, изпратени от Франьо Туджман, дойдоха в София и ни информираха за плана на Милошевич да изпрати Трета (Нишка) армия и да влезе отново в Македония. Ние (българското правителство) веднага изпратихме ултиматум до Сърбия, че ако тяхната армия влезе в Македония, ние ще влезем в Ниш. Това ги възпря. "
По време на бежанската криза от Косово през 1999 г. Македония беше залята от стотици хиляди бежанци. На нашата територия бяха създадени временни приемни лагери. България финансира един от тях близо до Скопие- Радуша. Там бяха настанени няколко хиляди косовски албанци.
2001 г. Трудни моменти за Македония. България ни даде 104 танка. След като си свършиха работата, бяха нарязани и продадени като метален скрап.
В Охрид, близо до градската болница, са построени къщи за социално застрашени семейства. Подарък от България.
В рамките на програмата за подпомагане на развитието България инвестира около 500 000 евро в различни проекти всяка година. По-конкретно: в Скопие и Охрид центровете за аутизъм се финансират и в момента се подпомагат. Медицинско оборудване е дарено на здравни заведения в цяла Македония.
През всичките тези години на хиляди студенти от Македония са осигурени места в българските университети. Освен факта, че обучението е почти безплатно (таксата е същата като за българските студенти), нашите получават солидна стипендия и на всички е осигурено място в общежитията.
И накрая, две-три думи за толкова противоречивите гражданства. Над 100 000 души се прехранват в западноевропейски страни благодарение на "българските паспорти". Представете си, ако тази "армия" от безработни е у дома, какъв би бил политическият и социален климат в Македония.
Но днес е важно не какво и колко си дал, а колко си успял да се похвалиш, че си дал. Оказва се, че формата е по-важна от съдържанието, пише Куртевич и допълва:
"Вчера Вучич ни донесе 4000 ваксини. Тази сутрин в телевизионно предаване чувам екзалтираният коментар на един гражданин: "Вучич е вторият Исус Христос"!
O tempora, o mores."
dddddd
на 16.02.2021 в 07:37:44 #12Наистина, където и да боднеш все е корупционни схеми. Но другарката Захариевна ни обяснява за Хитлер и Тито и размахва пръст авторитетно наляво и надясно. Нали и тя е с държавна поръчка.
dddddd
на 16.02.2021 в 07:14:09 #11Приемът на македонски студенти в България става по реда на две постановления на Министерския съвет. Постановление 228 на МС от 1997 г. е специално за граждани на Северна Македония. И тази година по него са определени 150 места. Приетите по тази линия ще заплащат такси, колкото българските студенти държавна поръчка. Потърсих и намерих. 150 квоти за държавна поръчка?! Ало другари, какви държавни поръчки? Одобрени от ДАБЧ, търговците на паспорти и Каракачанов?! Срам, срам, че това дори съществува, да ходят във ВТУ или Библиотекарския. А 151 ако се е смахнал и иска да учи в българско ВУЗ, с ректор от ДС, да си плаща като чужденец. Имало програма от 20 години, виж ти, за другари.
dddddd
на 16.02.2021 в 06:55:35 #10waterwet на 16.02.2021 в 05:57:49 #10 Бесарабски българи и макета са с наш статут, пък даже и с предимство в ХТМУ, ТУ и офийския от 1998 г. Сега незнам как е. Но за 1992 г. е верен ултиматума. България през 80-те год. е в топ 5 в цяла Европа. Имаме повече самолети от Турция и Гърция взети заедно. Русия и прежде- Съветския съюз не бяха в добри отношения тогава със Това, което остана от Югославия. Какво значи с наш статут?! Ако имаш българско гражданство плащаш българска такса на ВУЗ, ако си чужд гражданин плащаш като чужденец, без значение дали си от Бесарабия, Македония или Нигерия. Сигурно си от телефонната централа и можеш да потвърдиш, че е имало такъв ултиматум. Добре, верваме ти, както и за самолетите. Имаме повече самолети като броим какво, Варшавски договор? Защото Гърция и Турция и тогава са в НАТО.
waterwet
на 16.02.2021 в 05:57:49 #9Бесарабски българи и макета са с наш статут, пък даже и с предимство в ХТМУ, ТУ и офийския от 1998 г. Сега незнам как е. Но за 1992 г. е верен ултиматума. България през 80-те год. е в топ 5 в цяла Европа. Имаме повече самолети от Турция и Гърция взети заедно. Русия и прежде- Съветския съюз не бяха в добри отношения тогава със Това, което остана от Югославия.
dddddd
на 15.02.2021 в 23:51:24 #8Thomаs Linke на 15.02.2021 в 23:21:06 И ти вярваш, че Мицотакис и Милошевич ще си делят Македония без да питат САЩ, Русия, ЕО тогава? А Гърция е и член на НАТО? Наистина ли вярваш на тези не слухове, а вицове? И България ги спряла и спасила Македония? Ами защо да не вярваш, виж, правнукът на Миладинови вярва.
dddddd
на 15.02.2021 в 23:43:00 #7Thomаs Linke на 15.02.2021 в 23:21:06 Нали точно това казвам - слухове, сещаш се защо. Достатъчно твърда? Не, спаси ги това, че САЩ и Русия признаха държавата. Димитър Попов се обадил на Милошевич да заплашва, ти сериозно ли? Какво са се разбрали за танковете пак може само да гадаем. Вместо да се режат тук, да се режат в Македония. България най-после наряза съветските ракети като условие за влизане в НАТО. Може би затова танковете са били пратени там да бъдат нарязани. Тук също имаше доста фирми за скрап, но може би затова са дадени в Македония, пак за някаква далавера. При всички случаи не са използвани и едва ли са имали изобщо нужда. Македония участва в мисии на НАТО и ООН от началото на 90-те, едва ли са опрели до стари съветски танкове. След две лъжливи твърдения на Куртелов и две съмнителни - как ще оцениш неговата статия обективно? А това, че е от Миладиновия род - захласвай се. Всеки е отговорен за поведението си лично, пък бил и пра пра пра внук.
Thomаs Linke
на 15.02.2021 в 23:21:06 #6И какво? Спориш чии слух е по- правдоподобен? Какви разговори са водени на дипломатическо ниво не знаем, но е факт, че разговори между Мицотакис и Милошевич за подялба на БЮРМ е имало и ги е спряла именно българската позиция, очевидно достатъчно твърда. А танковете ако не са ставали,са щели да ги откажат, а ги взеха нали, очевидно са свършили работа. Ако ние не сме направили нищо за Македония, то интересно кой е направил? А нихилистите очевидно откачат, че подобно нещо е написано от наследник на Димитър Миладинов
dddddd
на 15.02.2021 в 23:15:32 #5Ето го целият коментар, дето прекъсна. Защото това са конкретни неточности или неверни неща. Другото може да се интерпретира - примерно Димитър Попов и този слух, че защитил Македония със заплаха да нападне Ниш. Защо пък Ниш? Аз съм чувал този слух, че се обадил в Белград, че сме щели да нападнем Белград. Легенди и пропаганда от онова време. Или за танковете, каква работа точно свършиха през 2001, както казва Куртелов? Други много неща може да се коментират - очевидно България не е направила нищо за Македония откакто стана признаването на държавата. И колкото и да се напъва Куртелов, не може да посочи нищо значимо. Имало построени две сгради, брей, каква помощ за 30 години. За Българския културен център в Скопие и за българския бизнес е друга тема. И Захариева да не се оплаква от пречки за бизнеса - напротив, Мултигруп влязоха още средата на 90-те години. За този бизнес ли се жалваме? Още коментари?
dddddd
на 15.02.2021 в 23:05:52 #4Защото това са конкретни неточности или неверни неща. Другото може да се интерпретира - примерно Димитър Попов и този слух, че защитил Македония със заплаха да нападне Ниш. Защо пък Ниш? Аз съм чувал този слух, че се обадил в Белград, че сме щели да нападнем Белград. Легенди и пропаганда от онова време. Или за танковете, каква работа точно свършиха през 2001, както казва Куртелов? Други много неща може да се коментират - очевидно България не е направила нищо за Македония откакто стана признаването на държавата. Вместо това тук се развихри такава антимакедонска кМПни
Thomаs Linke
на 15.02.2021 в 21:00:40 #3Но днес е важно не какво и колко си дал, а колко си успял да се похвалиш, че си дал.
dddddd
на 15.02.2021 в 20:00:04 #2пише Куртевич и допълва: Оня ден направихте сръбския професор от Белград македонец, сега пък Куртелов става Куртевич. Може малко повече внимание, не сте във Външно министерство.
dddddd
на 15.02.2021 в 19:56:40 #1Не бих исках да се влиза в спор и още да се налива напрежение. Има какво да се коментира по написаното от Куртелов, но аз ще посоча само две неща, които никак не са точни. България призна Македония при правителството на Филип Димитров, но не беше единодушно - тогава всички от БСП гласуваха въздържал се, а двама от БСП гласуваха против. Парламентът взима това решение, не Желю Желев. БСП затова и сега не се обаждат по темата, те също са югоносталгици и Първанов водеше митинги против НАТО чак до 1997 г. Другата бележка е, че македонските студенти си плащат образованието като чужденци. В това съм сигурен до около 2005, но не съм чул и след това да има някакъв закон, който да не ги третира като чужденци. След две такива неточни или неверни твърдения всеки да си прави изводите за статията.