Религиозността в България е по-свързана със социалното оприличаване и по-малко с вярата. Това сочат данни от последното изследване на "Галъп интернешълъл".
83% от пълнолетните българи определят себе си като източноправославни, а мюсюлманите са 9%. Близо 4,6 млн. пълнолетни българи от 5.5 млн. пълнолетно население в страната се определят като източноправославни, а 500 хиляди се определят като мюсюлмани. Само 3.2 млн. от българите обаче твърдят, че вярват в Бог.
Източник: Галъп интернешънъл
Оказва се, че принадлежността към дадено вероизповедание е преди всичко обществено-политически етикет, изтъкват от "Галъп интернешънъл", а истинската религиозност и вярата в божество не са толкова популярни в България.
Още преди година и половина изследване на "Галъп интернешънъл" в партньорство с УИН сочи, че в България 51% се определят като религиозни хора, 36% - като нерелигиозни, 3% са атеисти, а останалите не могат да отговорят.
Вярата не върви задължително с доверие в институцията. Доверие в Църквата имат по-малко от половината източноправославни християни у нас - едва 2.2 млн. вярват на Църквата. Данните сочат, че доверието в Църквата у нас е укрепнало в последните години.
Кастело Белведере
на 02.04.2018 в 20:34:43 #2Повечето от хората все още се отъждествяват с егото си, тоест със своето тяло, мисли, емоции, социален статус, кариера, професия, бизнес, банкова сметка, степен на власт, материални притежания (коли, къщи и прочие). Това е все още повсеместната липса на Пробудено Съзнание, че истинската същност не е нищо от гореизброеното. Господството на Егото чрез Ума и неговия Пророк -Науката- в настоящия период е източник на Реалността, която живеем: агресии, борби, конкуренция, противопоставяне, войни, фронтове и битки. Ролята на църквата би трябвало да е да ппомогне на по-нисшите да постигнат желание за духовно развитие или попне частично Осъзнаване, За съжаление вместо смирем помощник на неосъзнати Души, тя се превръща в инструмент на власт и подтиничество. Неслучайно през 3-4 век от християнските догми е премахнато прераждането и заменено с Божи Съд (демек Съд от Църквата и Попа), въведени църковни разбирания за добро и лошо и разкаяние, за да бъдат държани по тясно людете в подчинение.
Кастело Белведере
на 02.04.2018 в 17:43:58 #1Разбира се, че "православен християнин"е само етикет, принадлежност, отъждествяване към социална група. Какви християни може да са хора, отъждествяващи се с варвари като нощните вълци, кръвожадни вагнеровци, простолюдни динковци и пери или хитри белозлатки. Какви християни може да са хора, които мразят други хора заради това, че са се родили по други места, не говорят техния език, имат друга религия, кланят се на цар и средства за убиване. Ами просто не са. И си нямат и най-малка идея какво е християнството; най-много да са дочули за някакви рицари с кръстове, дето убиват заради вярата. На които да се възхищават, а в същото време да недоумяват как може да има ислямски теористи.