Столична община (СО) продължава борбата срещу проекта за изграждане на 55-етажна сграда с височина 215 метра на бул. "Черни връх" в София. "Ще използваме всички законови инструменти, за да защитим публичния интерес и да не допуснем 215-метровата кула да бъде построена", категорични са от администрацията за казуса с "Paradise Tower".
"Въпреки Решение № 6026 на Върховния административен съд (ВАС), с което е потвърдена отмяната на предходната заповед на кмета на СО поради процедурни пропуски, София няма да се откаже от битката срещу проекта, който драстично надвишава параметрите на Общия устройствен план", подчертават от пресцентъра на общината.
След забележките на съда за процедурни пропуски, кметът на София Васил Терзиев е подписал днес нова заповед (№САГ26-РА53-396) за служебно изменение на План за застрояване на терена до мол "Парадайс".
Отмяната на предходната заповед е аргументирана с липса на графична и на конкретна разпоредителна част. Според съда това е възпрепятства установяването на обхвата на изменението. Към настоящата вече е приложена изискваната скица - предложение за изменение на подробния устройствен план (ПУП). С това този формален пропуск е изцяло отстранен, считат от общината.
Източник: Пресцентър Столична община
От администрацията посочват още, че новата заповед на Терзиев ясно дефинира целта на измененията - привеждане на застрояването в УПИ I-464, кв. 7, м. "Кръстова вада" в пълно съответствие с параметрите на зона "Смф" по Общия устройствен план.
Предходни решения са допускали изграждане на 55-етажен небостъргач с височина 215 метра чрез неправилно според местната администрация прилагане на законови изключения за ъглови имоти.
Новата процедура на Столична община включва следните задължителни показатели:
- Коефициент на интензивност (Кинт): 3,5 (вместо досегашното "без ограничение");
- Максимална плътност на застрояване: 60%;
- Минимална озеленена площ: 40%.
"Работим за постигането на балансирано развитие на територията. Целим сградите, функциите в тях и инфраструктурата да работят в синхрон", коментира зам.-кметът по "Градско планиране и развитие" Любо Георгиев.
"Столична община остава уверена, че е от страната на правото. Гласът на жителите на районите "Триадица" и "Лозенец", които от години се противопоставят на този мастодонт, е водещ аргумент за администрацията. Битката за устойчивото развитие на София и защитата на публичния интерес продължава с пълна сила", изтъкват от администрацията.
USD
CHF
GBP