Жители на Гоце Делчев излязоха на протест заради спирането на телевизионния и интернет сигнал след акцията на ГДБОП в няколко града в Югозападна България, съобщи БНТ.
Липсата на интернет е затруднила и работата на общината в Бобов дол и администрацията на училищата в Кюстендил.
Детелина Борисова, зам.-кмет на община Бобов дол, обяснява, че не могат да изпращат документи, да получават имейли и кореспонденция, тъй като всичко става по електронен път.
В Кюстендил освен жителите интернет услугите на кабелния оператор ползват и всички училища. В Природо-математическата гимназия са притеснени, че без интернет може да възникне проблем, защото в сградата се намира оценителския център за предстоящото национално външно оценяване на седмокласниците.
Недоволните потребители в Гоце Делчев са започнали и подписка с искане за незабавно възстановяване на сигнала. От бизнеса в региона заявяват, че спирането на интернета от вчера вече им носи и загуби.
В Благоевград има 3 кабелни оператора, а цените на месец са между 10 и 30 лева.
Потребителите на единия от кабелните оператори пък признаха, че не получават касови бележки или фактури, когато си плащат сметките, а техническо лице минава по домовете да събира парите.
Припомняме, вчера ГДБОП влезе в офиси на кабелния оператор "Кабел Сат Запад" в Кюстендил, Дупница, Благоевград и Гоце Делчев.
Вследствие на акцията голяма част от жителите на Гоце Делчев останаха без телевизия и интернет, което предизвика протест в града. Такива недоволства имаше и в други градове по страната.
По думите на адвокатът Емил Василев зад операцията на маскираните стоят корпоративни интереси.
Той коментира казуса с обиските в качеството си на правен консултант на двете най-големи браншови организации в България - Клуб 2000 - Национално сдружение на малките и средни кабелни оператори (НСМСКО), и браншовата асоциация на Българските телекомуникационни оператори.
По-рано днес вътрешният министър Младен Маринвов заяви от НС, че интелектуалното пиратство за България е сериозен проблем, с който МВР ще се бори занапред.
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова пък посочи, че 700 000 потребители на телекомуникационни оператори са в сивия сектор. Общо 60 телевизионни български и чужди програми на пет кабелни оператори били разпространявани в нарушение на Закона за авторското право и сродните му права.
От Националното сдружение на кабелните оператори "Клуб 2000" заплашиха със съд в Страсбург след акцията на ГДБОП.
От сдружението още преди дни изказаха позицията си на пресконференция - казаха, че предстоят репресии срещу кабелните оператори в страната.