"Вейпинг Асоциация - България" е категорично несъгласна с предложението за пълна забрана на електронните цигари (вейпове) в България, съобщава БТА.
В свое становище от организацията призовават за широко обсъждане на този въпрос и за конструктивен диалог "с всички заинтересовани страни, включително здравни експерти, икономисти и представители на индустрията, за да се изработи разумна и обоснована регулация, която да защитава както общественото здраве, така и легитимния бизнес".
Припомняме, вчера бяха предприети действия за законодателни промени от страна на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, предвиждащи пълна забрана за пускането на пазара, включително вноса, търговията, продажбата, предлагането и разпространението в търговски обекти или онлайн на електронни цигари за еднократна или многократна употреба, независимо дали съдържат, или не никотин, в страната.
От "Вейпинг Асоциация - България" подчертават, че подобна забрана, без задълбочен анализ и консултации с експерти, ще доведе до сериозни икономически, социални и регулаторни последствия.
Те отбелязват, че електронните цигари са законно регулирани, облагани с акциз и подлежат на строг контрол съгласно европейските норми. Въпреки това, в публичното пространство се наблюдавала тенденция за приравняване на тези продукти с нелегални субстанции, което според организацията не само манипулативно, но и вреди на индустрията и на общественото здраве.
От асоциацията посочват, че последиците от пълната забрана на електронните цигари ще се изразяват в загуба на приходи за държавния бюджет; разширяване на нелегалния пазар и в правни и икономически рискове за бизнеса и за държавния бюджет, защото не е предвидена регламентация за възстановяване на платените акцизи или унищожаването на забранените продукти.
Вместо пълната забрана, от "Вейпинг Асоциация - България" се обявяват за друг подход, почиващ на опита на страни като Гърция и Румъния, които прилагат засилен контрол върху продажбите и дистрибуцията на вейпинг продуктите.
От сдружението не изключват и вероятността от появата на "вейп туризъм" към посочените две съседни на България страни.
От "Вейпинг Асоциация - България" определят като спекулация твърденията, че компенсацията на загуби от акцизи ще дойде чрез увеличаване на приходите от традиционните цигари. "Въпреки това, под прикритието на борбата с общественото здраве, съществува вероятност тези действия да преследват съвсем други интереси - свързани с краткосрочни финансови ползи, както и с пренасочване на ресурси към традиционните, но все по-застаряващи индустрии", се отбелязва в становището.
Според асоциацията от 2023 г. секторът се намира в "ситуация на стихиен опит за регулация, въведен внезапно и без необходимото предварително административно планиране".
"Вейпинг Асоциация - България" е основана през април 2024 г. и към момента нейни пълноправни членове с право на глас са 13 дружества.
ddoko-doko
на 08.02.2025 в 17:28:00 #3Забраната, която би се приела не е ли само за лицата под 18 години? Тези лепшери какво реват? Държавата (колкото и да е слаба, има право да регулира).
oxoo
на 08.02.2025 в 15:12:58 #2"...да се забрани употребата от водачи на всякакви превозни средства и техника по време на движение или работа...",това отдавна трябваше да се направи,даже и да се храниш!Помня случай,как една моя позната се навежда за една паднала в колата боза,връщайки се от детска кухня и уби на спирка жена.
NaskoZashtoto
на 08.02.2025 в 14:56:46 #1Всичко е боричкане за бизнес интереси. Според мен, регулацията на вейповете би трябвало да е еднаква с тази за тютюна, пурите и цигарите. Забрана да се продават на непълнолетни, забрана за употреба на закрито и на публични места. Също трябва да се забрани употребата от водачи на всякакви превозни средства и техника по време на движение или работа. Да се даде право на общините да въвеждат допълнителни ограничения. Трябва драстично да се вдигнат цените (във Великобритания например кутия цигари е три пъти по-скъпа) и всички опаковки да станат еднакви - никакви шарени етикети, само баркод, лепенката за платен акциз и надпис с едри букви, че употребата е вредна за здравето. А вейповете с разни канабиноли или други опиати трябва да се третират като наркотици - производството, контрабандата, търговията и притежанието да се преследва както за хероина или коката.