В 4 часа сутринта на 28 октомври връщаме стрелките на часовниците с един час назад.
С промяната страната ни се преминава към зимното часово време.
През последните месеци темата за промяната на часовото време е широко обсъждана.
Европейската комисия инициира обществен дебат по темата за смяната на времето. Онлайн запитването на ЕK стартира на 4 юли и продължи до 16 август.
Допитването показа, че мнозинството от гражданите на ЕС предпочитат времето да не се сменя, а вместо това целогодишно да се използва лятното часово време.
Решението обаче остава в компетенциите на правителствата на държавите членки.
Европейската комисия предлага от следващата година сезонната смяна на часовото време да отпадне. До месец април 2019 година страните трябва да съобщят дали предпочитат да останат за постоянно с астрономическото (зимното) или лятното часово време.
Темата предизвика обществен дебат и у нас.
News.bg припомня някои от допитванията до българите по въпроса.
Социологическата агенция "Екзакта Рисърч Груп" направи сондаж, който изследва същия въпрос: Кое време - лятното или зимното - да се прилага като постоянно у нас занапред?
Въпросът - "Европейската комисия предлага от следващата година сезонната смяна на часовото време да отпадне и всяка от държавите-членки на ЕС да реши кое време ще прилага като постоянно - лятното или зимното. Кое часово време бихте желали да се приеме занапред като постоянно в България - лятното или зимното?"
Резултатите:
48% от българите предпочитат в България да се въведе за постоянно зимното часово време.
32% пък са на мнение, че лятното часово време е по-добро.
Проучването на "Екзакта" отбелязва висок процент българи, които нямат мнение по въпроса. Над 20% от анкетираните са посочили, че не могат да преценят. Разбивка на данните показва, че най-често без мнение са младите българи на възраст под 30 години.
Привържениците на позицията зимното часово време, които имат превес с 20% спрямо тези на лятното, са по-често жени, хора на възраст над 59 години и жители на провинцията.
В полза на избора на лятното часово време за постоянно се изказват по-често хора на възраст между 30 и 40 години, високообразовани респонденти и жители на столицата.
Социологическата агенция "Галъп интернешънал" също направи анкета по темата.
Въпросът: Трябва ли да се сменя въобще часовото време?
Резултатите сочат, че 59% от българите не подкрепят смяната на часовото време през пролетта и есента.
Само 13% от сънародниците ни одобряват сезонната промяна на времето.
Отново се констатира голям процент българи (20%), които нямат мнение по този въпрос, въпреки шумния обществен диалог по темата. 8% пък са се затруднили да отговорят.
На 11 октомври, четвъртък, приключи националното допитване до гражданите за определяне на лятно или зимно часово време.
Резултатите - 96% от българите искат да бъдат преустановени сезонните промени на часовото време.
Националното допитване обаче отчита резултати, обратни на тези от проучването на "Екзакта" - 51% от българите предпочитат лятното часове време, а 38% - зимното.
В националното допитване коментари са дали над 17 000 българи, а в това на "Екзакта" - 1 000 българи.
Преди малко повече от година в своя анкета news.bg попита читателите си:
"Как ви се отразява смяната на времето?"
Възможните отговори:
1. "Не я усещам";
2. "До няколко дни се сменям и аз";
3. "Един месец съм като болен";
4. "Тази смяна е добре, пролетта е ужас";
5. "Дразни ме принципно".
Към 27 октомври 2018 година резултатите от анкетата сочат, че най-много от респондентите са посочили, че смяната на времето ги дразни - 33.7%.
В другата крайност - 22.2% от участвалите сочат, че не усещат смяната на часовото време.
18.4% отговарят с третия отговор - "Един месец съм като болен".
13% от читателите на news.bg са посочили, че ефектът от смяната на времето трае само няколко дни, а 12.7% - че смяната на часовото време е добра, защото "пролетта е ужас".
Сумарно, хората отговорили против смяната на часовото време (отговори 3 и 5), са 52.1% от всички участници.
Тези, отговорили по-скоро положително за смяната на часовото време (отговори 1 и 4), са 34.9% от всички.
анкета
Как ви се отразява смяната на времето?
Не я усещам 22.5%
До няколко дни се сменям и аз 13.2%
Един месец съм като болен 18.6%
Тази смяна е добре, пролетта е ужас 12.3%
Дразни ме принципно 33.4%
kristi3
на 29.10.2018 в 09:53:27 #5Злобен, изобщо никого не лъжем с времето - то си е едно и също. Въпросът е как човек да организира и вмести най-целесъобранзно дейността си в него. Съвременната активност на човека се различава от тази преди сто години (всъщност, тогава хората не са се интересували от часовника - изгрее слънце - отива на полето, залезе - прибира се, 90% от населението е живяло на село). Но днес всичко е различно, животът ни е друг. Кому е нужно лятото при изгрева на слънцето, часвониците ни да показват 4.30, а вечерта залеза да бъде в 19.30, вместо в 20.30? По този начин "губим" поне цял час дневна светлина (защото, каквото и да си говорим, денонощното ни "разписание" се организира от стрелките на часовника, а не от изгрева/залеза на слънцето). Разбира се, това пък има своя негативен ефект през зимата, когато в 8.30 (според часовниците ни в режим "лятно време") ще е все още тъмно, но сякаш това е по-малката злина при вариант без смяна на часа. Изобщо, според мен, за нашите географски ширини, смяната на стрелките есен/пролет си доста ефективен способ за оптимална организация на човешката дейност през денонощието за различните сезони, но като всяко друго нещо, най-вероятно ще го оценим, когато вече го нямаме.
Zloben
на 28.10.2018 в 22:06:11 #4НЯМА ЛЯТНО НЯМА ЗИМНО. ВРЕМЕТО Е САМО ЕДНО АСТРОНОМИЧЕСКОТО , РЕАЛНОТО ИЛИ ТАКА НАРЕЧЕНОТО ЗИМНО ЧАСОВО ВРЕМЕ. ВСИЧКО ДРУГО Е ИЗМИСЛЕНО ОТ ЧОВЕКА И Е ФАЛШИВО. ПОЛОЖЕНИЕТО НА ЗЕМЯТА СПРЯМО СЛЪНЦЕТО ОПРЕДЕЛЯ ЧАСА. ОТ.ХИЛЯДОЛЕТИЯ ТУК ПО ТЕЗИ ГЕОГРАВСКИ ШИРИНИ ГЕНЕТИЧНО НИ Е ЗАЛОЖНО АСТРОНОМИЧЕСКОТО ЧАСОВО ВРЕМЕ. ЧЕТА ПО-ГОРЕ МНЕНИЯТА НА ЕЛЕМЕНТАРНИ И ИЗКЛЮЧИТЕЛНО НЕУКИ ХОРА. МОЖЕМ ЛИ ДА НАКАРАМЕ ПЕТЕЛА ДА ПЕЕ ЕДИН ЧАС ПО- КЪСНО. СМЕШНИ РАБОТИ. КОГО ЛЪЖЕМ СЛЪНЦЕТО, ЗЕМЯТА, ЖИВОТНИТЕ. ЛЪЖЕМ САМО СЕБЕ СИ. ГОСПОДА МИНИСТРИ НЕ ВЛИЗАЙТЕ В ИСТОРИЯТА С ГЛУПАВО РЕШЕНИЕ. ОСТАВЕТЕ АСТРОНОМИЧЕСКОТО-РЕАЛНОТО ИЛИ ТАКА НАРЕЧЕНОТО ЗИМНО ЧАСОВО ВРЕМЕ. НЕ РАЗБОЛЯВАЙТЕ И БЕЗ ТОВА МНОГО БОЛНИЯТ БЪЛГАРСКИ НАРОД.
ivan-rendov
на 28.10.2018 в 19:40:36 #3О ужас ,смени се часовото време с 1 час на зад. Толкова зле ми се отрази ,че едвам го преживях.Ако не беше дамаджанката с домашно червено винце до мене досега да съм умрял.
stela-valcheva
на 27.10.2018 в 22:38:07 #2СВВ Може да съм възрастна( на 70 съм), но аз предпочитам лятното часово време. Човек е по- бодър при изгрева на слънцето, а лятото то изгрява рано. И тогава се върши по- успешно работа. Не ходя на работа, но не се и излежавам!
Бай Пенчо
на 27.10.2018 в 15:48:15 #1Аз съм на 64 години и не смятам, че съм от тези дето нищо не разбират. Малките педерасчета като този по-долу не може да има мнение и не може да му се зачита. Трябва да се кара да работи и през лятното и през зимното часово време, за да има за такива като мен да ни увеличават пенсиите и ние да се излежаваме и си гледаме "Семейни войни" и Биг Брадър, докато те бачкат.