Трябват кампании за справяне със замърсяването на Витоша. Това коментира пред БНР Екатерина Раковска от WWF.
Наплив за строителство, качването в планината с автомобили, множество изхвърлени боклуци - това са част от последиците, когато хора, без отношение към опазването на природата, посещават Природния парк Витоша.
Раковска обясни, че в планината няма организирано сметосъбиране и посетителите трябва да носят със себе си торбички, в които да събират отпадъците си. Но ще трябва и кампания за справянето със замърсяването, категорична е тя. По думите й, образованието е най-важното средство за справяне със замърсяването в планините.
Особено голям е проблемът, когато се ходи на пикник понеже повечето хора, които се качват за туризъм и за пешеходен преход са запознати, че няма организирано сметосъбиране и сметоизвозване, а боклукът трябва да е в раницата, подчерта още Екатерина Раковска.
Също така добави, че шумът и прекалено многото хора в планината, водят до безпокойство у дивите животни.
Екатерина Раковска изтъкна, че допълнителното замърсяване също е голяма проблем, като отчете факта, че това може да се намали чрез съответните съоръжения, които не работят. Друг проблем е желанието за строителство в някои части на планината, което би довело до изсичане на голяма територия от гората.
Припомняме, че и трите лифта на Витоша - Симеоновският, Княжевският и Драгалевският лифт - вече не работят, като спирането на Симеоновския лифт беше обявено на 17 май. От "Витоша ски" АД заявиха, че предлагат възстановяване на курорта в рамките на 2-6 години с обща инвестиция от над 100 млн. евро, което включва и пълна реконструкция на трите лифта. За целта обаче дружеството настоява за законови промени.