Производители на автомобили предлагат максималната скорост на част от новите коли у нас да бъде ограничена, пише bTV. Така те ще премахнат някои от системите за сигурността при шофиране, а това ще намали крайната цена на автомобила.
Италиански производител на коли вече е планирал новите модели на компанията да бъдат ограничени до 120 км/ч. Но основно за тези шофьори, които се движат в градски условия, където не развиват висока скорост. С ограничението на скоростта ще отпаднат системи за сигурност, предупреждават автоексперти.
"По този начин производителите на малки и бюджетни автомобили ще се освободят от допълнителни системи, които натоварват бюджета на автомобила с може би от 20-30% приблизително от неговата цена, защото най-обикновеният дистроник, който следи дистанцията и предпазва автомобила от челен удар, струва около 2-3 хиляди евро", обясни автоекспертът Румен Дунев. Така автомобилът може да остане без системите за зоните за мъртва точка и камерата за лентите.
По данни на Националната статистика през 2024 г. колите са близо 3,2 милиона коли. Регистрирани са 53 000 чисто нови от общо за годината 310 000.
Вече част от електрическите автомобили имат възможността за изключване на мощности, ако ще ги управляват по-неопитни водачи.
USD
CHF
EUR
GBP
shtimpo
на 03.04.2026 в 14:02:22 #1“От утре всички да носят памперси, щото някой някъде се нaсрaл”