Жители на Стрелча настояват главният прокурор Иван Гешев лично да се запознае със случая, при който отстраненият от съда кмет Стойно Чачов се върна в управлението на града, но този път като зам.-кмет на общината, съобщи БНР.
Преди месец над 700 души изпратиха до главния прокурор подписка, към която бяха прикрепени и сигнали за злоупотреби. Подписката беше изпратена и до Министерския съвет и до Народното събрание. Единствено от парламента отговориха, че сигналите са изпратени "по компетентност".
Кметските правомощия на Чачов бяха предсрочно прекратени, тъй като паралелно с управлението на общината е притежавал и частна фирма. Според Инициативния комитет над него има политически чадър.
Опасенията им са, че до провеждането на предсрочни кметски избори на 27 септември, общината ще бъде умишлено фалирана.
Припомняме, Чачов е обвинен за злоупотреба със служебно положение. Според прокуратурата той е принудил 17 свои служители да подпишат молби за напускане без дата и изрично съгласие.
На 12 март "Икономическа полиция" влезе в общината в Стрелча по сигнал на служители.
Ден по-късно говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви, че за деянието си Чачов може да получи до 6 години затвор.
На пресконференция кметът категорично отрече да е оказвал психологически натиск върху служителите си. Той коментира, че полицейската акция срещу него била "бразилска сапунка".
На съдебното заседание на 20 март Чачов не се яви на разпит в съда поради служебен ангажимент.
Седмица по-късно прокуратурата в Панагюрище поиска той да бъде отстранен от длъжност.
В края на март Панагюрският районен съд отказа да изпълни искането.
На 14 април ВАС потвърди отстраняването на кмета на Стрелча.