Молдова, Румъния и България в близко време ще създадат обща подробна карта на сеизмично зониране на страните, изложени на опасността от земетресения с епицентър в планината Вранча, на територията на Румъния, където се регистрират до 100 земетресения годишно.
Това съобщи РИА Новости, цитирайки научния сътрудник от Института по геология и сеизмология на Молдовската академия на науките Антон Зайченко.
„За последните три години по проекта на НАТО "SfP" ("Science for Peace" - "Наука за мир) експерти от Молдова, България, Турция и Румъния, са събрали необходимите данни за създаване на тази карта.
За целта е бе използвано ново сеизмологично оборудване, което свързва четирите страни в обща мрежа", казва Зайченко.
Според него в Молдова вече действат пет цифрови сеизмологични датчици, а в скоро време ще бъдат монтирани още четири.
В резултат на тази работа Молдова, Румъния и България ще разполагат с обща карта за сеизмична опасност.
Тя ще позволи да се прогнозира разпределението на сеизмичната мощност на бъдещи силни земетресения и да се обединят усилията на учените за минимизиране на негативните действия на земните трусове и защита както на регионално, така и на световно ниво.
„Всички материали, статистически данни, събрани по време на проекта, ще бъдат издадени като отделен сборник с научни трудове", отбелязва Зайченко.
Вранча е планински хребет в Румъния, в южната част на Източните Карпати.
Той е дълъг около 60 километра, а най-високата му точка Гору е с височина 1 785 метра.
Средната периодичност на силните земетресения в района на Вранча са едно на 30 години, а при слабите 100 за една година.
Най-силните земетресения с епицентър във Вранча са станали на 10 ноември 1940 година - 7,4 степен по скалата на Рихтер, 4 март 1977 година - 7,2 степен, и 30 август 1986 година - 7 степен