Евродепутатът Ален Ламасюр от Франция направи предложение за въвеждане на данък върху изпращането на електронна поща и SMS-и.

Според предложението на Ламасюр, гражданите на Общността трябва да плащат такса при всяко изпращане на електронно съобщения, като конкретно при съобщенията по мобилен телефон налозите ще варират според това колко далеч са изпратени.

Стойността на SMS-те ще зависи от цената им в съответните държави, а за електронни писма евродепутатът предложи данък от 0.00001 евроцент на email.

Представители на Интернет-бранша вече изразиха недоволството си от това предложение, тъй като в момента изпращането на email-съобщения е напълно безплатно и се очаква подобна мярка значително да промени конюнктурата на бързо развиващия се пазар.

Според Ламасюр средствата могат да бъдат изразходвани за международно развитие. Засега обаче неговото предложение е направено неформално в рамките на организирана от Европейския парламент конференция и няма формата на законопроект.

Източник: IDG.bg.