През 2003 година светът се сдоби с няколко гениални медицински изобретения, които граничат с научната фантастика, се казва в публикация на “24 часа”, цитирана от електронното издание CNsys.

Такъв е случаят с
хапчето полипил,
за което британски специалисти от института за профилактична медицина Улфсън в Лондон съобщиха в края на юни. Вземано веднъж дневно, то може да предотврати 80% от инфарктите на миокарда и инсултите и да се окаже най-голямата революция в медицината от десетилетия.
Създал на полипил, е проф. Никълъс Уолд, световноизвестен епидемиолог от Лондонския университет. Заедно с четирима колеги той изобретил шестте съставни части на хапчето. Те са базирани на изпитани лекарства, които дават максимална полза при минимални странични ефекти.
Полипил съдържа аспирин срещу кръвни съсиреци; съставки за понижаване на кръвния холестерол, три медикамента, понижаващи кръвното налягане при половин от стандартната доза, и фолиева киселина за понижаване на хомоцистеина, който причинява образуване на плаки по артериалните стени.
Ако се дава на всеки човек над 55-годишна възраст, един на всеки трима ще има полза от лечението като ще живее средно 12 години повече, без да получи инфаркт или инсулт.

До научната фантастика се доближава и разработената в Сингапур и успешно изпробвана
камера с размер на хапче,
която се гълта от пациентите и установява болести на червата. Новият уред може да достигне до места, които са недостъпни за традиционните ендоскопски средства, да открие тумори или кървящи рани и да назначи подходящо лечение. Тя предава образи до записващо устройство, което пациентът носи около кръста си. След осем часа камерата се изхвърля естествено от организма.

Електроинженерът от Канада Уейл Бадауи пък изобретил
интелигентно хапче iPill,
което отделя точно определени дози медикамент в зависимост от нуждите на организма. Прототипът му вече е произведен от пластмаса, устойчива на стомашни сокове.
Той представлява електрическо устройство с големината на монета, което съдържа микропомпа и сензори. След като се глътне, хапчето измерва телесната температура и киселинния баланс в няколко точки и доставя дадено количество лекарствено вещество от вграден резервоар с обем 1 милилитър.
Д-р Бадауи, който е професор в университета на Калгари, смята, че iPill може да помогне да се сведат до минимум страничните ефекти от лекарства срещу рак или ХИВ и да се предотвратяват предозиранията с болкоуспокояващи медикаменти.
Електрониката на iPill е с площ 400 кв. микрометра, или площта на 10 кръвни клетки. Сензорите въвеждат данни в микропроцесор, който подава електрически ток към помпата. В резултат лекарството потича по канал и напуска хапчето. Системата се задейства с метални батерии, които осигуряват енергия за четири часа.
iPill може да се програмира да освобождава лекарства на равни интервали, което е важно при лечение на рак. Празното хапче се изхвърля чрез отделителната система за 1-3 дни. Лабораторните изпитания са показали, че системата работи. Опитите с животни са планирани за догодина. В момента д-р Бадауи разработва усъвършенстван източник на енергия, който удължава живота на iPill до 12-24 часа.

До създаването на универсално "хапче за щастие " още е далеч, но американски учени са създали
хапче, което може да спаси от загуба на слуха
вследствие силен шум. Препаратът е произведен на основата на антиоксиданта NAC / N-acetylcysteine/ и на витамини и е бил -изпитан върху животни. Хапчето се разтваря в напитки или в храна и действа от няколко часа до 4 дни.
Според експертите новият препарат не е в състояние да замени "механичната" защита на ушите, но в качеството си на профилактично средство ще бъде твърде полезен. Заради високите децибели досега слуха си са загубили около 10 млн. американци.

На границата на медицината и информационните технологии в Шотландия се разработва проект, който с основание може да се причисли към научната фантастика. Специалисти от Единбургския университет са получили стипендия от повече от 2 милиона долара, за да разработят
технология за повсеместни изчисления.
Тя ще използва нанокомпютри с големината на песъчинки, които имат сетивност, могат да извършват изчисления и да общуват безжично помежду си.
Изследователите вече работят с персонала на две болници в Единбург върху метод, който ще позволи компютрите песъчинки да наблюдават сърдечно болни в домовете им. Нанокомпютрите ще се пръскат върху гърдите на хора, страдащи от коронарна болест, ще регистрират състоянието на пациента и ще подават информацията в болничния компютър. Ръководителят на експериментите проф. Арвид уверява, че в бъдеще компютри с големината на песъчинка ще бъдат нанасяни като спрей върху заобикалящите ни предмети, които така ще бъдат компютризирани. В един кубичен милиметър може да се побере сензор за топлина, налягане, светлина и т.н., но също и компютър, и безжична технология, уверяват учените.
Експертите по информатика заедно с кардиолозите вече работят върху спрей, който ще полепва по гръдния кош на пациента и дискретно ще следи работата на сърцето му.

Като сбъдната мечта е изобретеният от британския специалист Хенри Тап
скенер, който открива къде точно имате тлъстини за стапяне
Достатъчно е да стоите неподвижно 30 секунди, докато машината измерва тлъстините по тялото ви. След това тя ще ви каже в кои части трябва да отслабнете и дори ще ви препоръча най-подходящите упражнения.
Скенерът изгражда триизмерно изображение на тялото и в същото време измерва ефекта, който тялото оказва върху електромагнитно поле.
Скенерът може да следи и образуването на тлъстини по тялото на деца, бременни жени и пациенти, възстановяващи се от травма.
Честата му употреба не вреди, защото апаратът не използва рентгенови лъчи, а радиовълни. Той е полезен и за профилактични прегледи, защото е известно, че формата на тялото може да посочва предразположение към сърдечни заболявания и диабет.