Към края на 2007 година почти една трета от хората, ангажирани в изследвания и разработки на високотехнологични продукти, ще са концентрирани в Китай и Индия.
Тази прогноза направи неотдавна авторитетната консултантска компания Booz Allen Hamilton, съобщиха от TechNews.bg.

Иновациите се изместват на Изток, а Европа изостава, обобщават анализаторите.
Три четвърти от новите R&D центрове в следващите три години ще бъдат открити именно в двете най-многолюдни страни в света.

Китай и Индия ще изпреварят Западна Европа като най-важни места за изнасяне на развойната дейност на американските хай-тек компании.
Booz Allen Hamilton стига до този извод след проучване на намеренията на стотици компании, чиито общи разходи за R&D достигат 76 милиарда долара.
Тази цифра представлява една пета от глобалните разходи за изследвания и разработки.

През 2004 година в Китай и Индия са работили около 19% от всички R&D специалисти. Очакванията са техният брой да нарасне на 31% към края на 2007 г.
Причината за този ръст са наличието на евтин квалифициран персонал и възможностите за достъп до нови пазари и клиенти, обясняват анализаторите.

Компаниите от хай-тек индустрията успяват да мотивират своя персонал да прави кариера на различни места по света и превръщат бизнеса все повече в мултикултурен, се посочва в проучването.

Тенденцията на изнасяне на иновациите на Изток е крайно неблагоприятна за Европа, предупреждават анализаторите.
Липсата на амбиция за технологични инвестиции на Стария континент ще навреди на икономичекия растеж на региона.