В момента изкуственият интелект е около едно 5-годишно дете, на което се налели в главата страшно много информация. Такова сравнение направи финансовият министър Асен Василев, който взе участие на форума Digital Trends 2023.
Неговият първи сблъсък с изкуствения интелект бил преди да стане политик, като се занимавал с ценообразуване на самолетни билети. Истинско и реално обучение няма, а изкуственият интелект прави имитация на това, което му е зададено параметри, каза Василев. За да може 5-годишното дете, на което са налели страшно много информация, да стане 10-годишно, трябва да има елемент на филтрация, посочи той.
Василев добави още, че изкуственият интелект все още не може да твори. Една голяма част от това, което знаем за човешкия мозък е, че създава нови връзки и твори, се случва покрай съня - когато тялото се обездвижва и мозъкът прави връзки, които не са случайни. Изкуственият интелект няма как да твори, докато кара кола, а в лаборатория, за да могат да се правят открития със самия изкуствен интелект. Това развитие ще се види в следващите 10-15 години, очаква Асен Василев.
Според него истинският въпрос е как изкуственият интелект ще трансформира живота и икономиката.
Асен Василев посочи, че пред България стоят две важни задачи - да се вдигне нивото на физически капитал в икономиката, за да може трудът, който дават хората, да стане по-скъп и промяна на системата на образованието. Училищата ни не са подготвени в световен мащаб да подготвят хора, които да творят, смята финансовият министър. Цялото училище е направено за хора и да подготвя кадри за средата на 19 век - хора със средни умения и да подготви хора, които да могат да издържат 8 часа в една стая, отсече Василев.
Той заяви, че изкуственият интелект няма да отнеме работа, която изисква човешки контакти и творчество. Изкуственият интелект обаче можел да отнеме повторяемата се работа и там, където няма творчество.
Новият кмет на София Васил Терзиев заяви, че поема отговорно новата си роля, защото му дава възможности да има институционална основа да изпълни целите си като столичен кмет. Един град - това са хората, техните мечти и възможност да реализират мечтите си. Цялата инфраструктура е важна, но и съпътстваща затова какви хора трябва да бъдем. Това, с което Терзиев се ангажира е неговите каузи да продължават - да бъдат създавани общности, силни и интегрирани с външния свят, за да може заедно да се борят с предизвикателствата за бъдещето.
Според него трябва да се мисли как дългосрочно да се привличат инвеститори в България и как те да бъдат задържани да продължат да инвестират у нас. София като дестинация за бизнес, София и дигитализацията на общината, улесненията за бизнеса, връзките с гражданите и как те да бъдат в помощ за разрешаването на проблемите са сред приоритетите, които си поставя Васил Терзиев като кмет на София.