Не е тайна, че бойците на Осама бин Ладен използват интернет като пропагандна платформа. От известно време Ал Кайда организира това по нов начин, коментира Дойче веле.

Наричат Ал Кайда "терористична мрежа" - не кадрова организация със строго ръководство, както например германските леви терористи от фракция "Червена армия", а различни самостоятелни групировки, пръснати в цял свят.

Именно защото организацията й е децентрализирана, Ал Кайда използва в интернет възможности, немислими за предишни терористични движения. Особено опростен е достъпът на симпатизанти до интернет, казва Улрих Шекенер, експерт по въпросите на тероризма към фондация "Наука и политика" в Берлин:

"Симпатизантите поставят въпроси и получават отговори. Друг е въпросът дали отговорите се дават директно от терористите, във всеки случай идват от кръгове с близка идеология."

От една година пропагандата на Ал Кайда в Интернет е организирана по нов начин. Преди различните групировки имаха страници в интернет, блокирани понякога от хакери или закривани от властите. Сега групировките използват главно интерактивни технологии от рода на уеб 2.0.

Най-важните терористични групировки имат мрежа от интернет-форуми, чрез които се предават всички важни съобщения. Това позволява бързо да се добие представа за новите развития и тъй като форумите обменят съдържания, не от значение, ако някой от форумите бъде закрит.

И без друго това е изключено, защото терористите внимават да използват сървъри само в страни, където властите не им създават проблеми.

Повечето страници разполагат с отворени области, където могат да се пращат коментари и въпроси, както и административни области, запазени за послания на водачите. Форумите се контролират от инстанция, наречена "ал фаир", в превод - утринно зарево. Какво точно се крие зад това име, не се знае.

Тайните служби смятат обаче, че ал фаир е централната информационна агенция на движението. "Когато във форумите се появи материал, който не бива опроверган, този материал по всяка вероятност е автентичен", обяснява Улрих Шнекенер.

И тъй като материалите във форумите са от различни групировки, тайните служби и полицията получават по такъв начин сигнали за вътрешни дебати на групировките.

"Не е целесъобразно органите на властта да закриват тези страници. Властите искат да следят какво точно се публикува, да знаят кои страници се четат редовно от най-заклетите симпатизанти, които по всяка вероятност имат връзки и с кръгове от организацията."

Най-важното съдържание на тези форуми са религиозни мотивировки на терора или стратегически въпроси, да кажем въпросът дали могат да се убиват цивилни граждани. Освен това се публикуват видео-съобщения или пък заплахи на известни водачи на ислямския тероризъм.

Експертите подозират също, че по такъв начин терористичните мрежи привличат нови членове. Чрез интернет-форумите терористите имат контакт и с обществеността, те излагат на показ трофеите на битката си: видеозаписи, документиращи нападения или пък екзекуция на заложници.