Плазмата, възникваща при йонизация на атомите на веществото, вече често се използва в различни отрасли на човешката дейност, например в полупроводниковата промишленост.
За съжаление, един от недостатъците на плазмата е нейната относително висока температура, както и сложните методи за нейното получаване при нормални условия, което затруднява използването е в медицината.

Наскоро Ева Стофелс и колегите й от политехническия университет в Айндховен разработиха скалпел, работещ с нискотемпературна плазма. Те направили специална установка, която подава на волфрамова игла, дълга 5 сантиметра и дебела 0.3 милиметра, високочестотни електрически импулси.

Напрежението на електростатичното поле, възникващо на върха на иглата, е достатъчно да йонизира околните молекули. Зоната на йонизация не превишава един милиметър, което позволява да се получи нискотемпературна плазма, съобщава електронното издание Comulenta.

При изпитания върху жива тъкан скалпелът демонстрирал уникални свойства. Иглата била вкарана за 30 секунди на 2 милиметра в предварително подготвена за опита клетъчна тъкан. Последвалите изследвания на образеца показали, че клетките на тъканта са останали живи, докато връзките между тях били разрушени.

Според изобретателите, новият прибор ще може да отделя труднодостъпните тумори, за които при сегашното ниво на медицината се смята, че не могат да се оперират.
Скалпелът ще помогне да се намалят уврежданията от операциите, което пък ще допринесе за по-бързото възстановяване на пациента.

Създателите на уреда заявяват, че внимателно подбраното напрежение, подадено към върха на иглата ще може да унищожи болестотворните бактерии, без да поврежда клетките на човешкото тяло и предричат голямо бъдеще на своята разработка.