Луната Американски изследователи изразиха съмнения за възможността човечеството да завладее Луната. Според тях на спътника липсват дебели слоеве лед, което ще лиши бъдещите колонизатори от възможността да се снабдяват с вода.

Не знаем с точност има ли вода на Луната, но последните лунни сонди събраха достатъчно доказателства, че там би могло да има големи ледени запаси, особено на полюсите и в кратерите, твърдяха до скоро изследователите.

Тези резултати предизвикаха възторг в научните среди, не на последно място с потенциалната възможност за добив на питейна вода от колонистите. Тази перспектива обаче бе опровергана от американските астрономи, които изследваха лунната повърхност с радиотелескоп.

В статия в научното списание "Нейчър" се казва, че опитите с отразени от лунната повърхност мощни радарни лъчи, не са били открити предполагаемите ледени слоеве с дебелина над 5 метра.

Въпреки че учените продължават да считат, че на Луната съществуват по-тънки пластове, в този случай би било непрактично да се използват за преработка във вода.

Ако разглеждаме леда в качеството му на ресурс за лунните изследвания, разбира се, за предпочитане е близко до повърхността да има дебел лед и ние упорито ще го търсим, каза доктор Брус Кембъл от Центъра за земни и планетарни изследвания. Той допълни, че има вероятност ледът да е в гранулиран вид или в тънки слоеве, скрити под пластове прах.

Не е изключено на Луната да бъда построена вододобиваща станция. Отчитайки обаче, че полетите с американски совалки са спрени, а строителството на Международната космическа станция е преустановено, на пътя за завладяване на Луната стоят редица политически, технологични и икономически проблеми, коментира Би Би Си.