Може да се окаже, че тайната на прочутите цигулки “Страдивари” е разкрита. Няколко столетия вече концертиращите цигулари са категорични, че нито един друг инструмент не може да се сравни с цигулките, изработени преди 300 години от прочутия майстор.

По-рано учените, опитващи се да разкрият загадката, отдаваха уникалния звук на факта, че майсторът е обработвал дървесината с морска вода и сложни химични съединения на растителна основа, чиято формула е невъзможно да бъде възстановена.

Професорът по география от университета в Тенеси Хенри Грисино-Майер предлага обаче друго обяснение.
Panorama описва теорията на учения, според която качествата на легендарните цигулки се дължат на неповторимостта на дървото, използвано от майстора от Кремона.

За своите инструменти той подбирал дървесина от многовековна европейска ела. Ледниковият период е направил дървесината на този вид дърво много по-плътна, което увеличава и естествената резонантна способност на материала.
Майер се занимава с точното определяне възрастта на дървесния вид – това е възможно благодарение на възрастовите (годишни) пръстени от разреза на ствола на дървото, които съхраняват информация за климатичните условия, при които са расли дърветата.

Ученият е създал хронология на климатичните явления, наблюдавани в продължение на 500 години, започвайки от 1500-та година – до наши дни. Той е категоризират 16 борови, елхови и широколистни гори, виреещи на територията на основните европейски страни.

Установено е, че най-муден растеж дърветата са имали в периода 1625 – 1720, което се доказва от тънките годишни пръстени, разположени много близо един до друг (припомняме, че Страдивари прави своите инструменти в периода между 1700 и 1725 година). Именно тогава, по данни на британския астролог Едуард Маундер (1851-1928), се е наблюдавала ниска слънчева активност.

Този период, смята проф. Майер, е краят на малкия ледников период, доминиращ в Европа между ХV и ХІХ век. В същото време най-добрите ели за производството на цигулки са тези с тънки годишни пръстени, като именно това е тайната на цигулките “Страдивари”, прибавена разбира се, към гения на великия майстор.