Отскоро в България съществува социален клуб, в който „контактите на живо" са отново на мода.

Проектът се нарича Social Sofia.

Той възниква като среда за хора, които искат да живеят интересно, да се забавляват, да се запознават „на живо", да се обогатяват и да разнообразяват ежедневието си. За тях се организират различни събития, на които се създават интересни социални контакти.

Екипът зад Social Sofia не е против технологиите и дори клуба си имат собствена социална мрежа. Но в основата на философията на проекта са събитията на живо.

Членовете са на възраст между 25 и 55 години (разделени в две групи) и се включват в разнообразни активности - кулинарни вечери, барове, караоке, рафтинг, боулинг, работилници, музика на живо, танци и др.

Ето какво ни съветват от Social Sofia за начините, по които да използваме технологиите:

„Интернет е полезен, за да поддържате много на брой контакти и да общувате с хора, които са физически отдалечени от Вас. Не можеш да поддържаш контакти на живо с всичките си пет стотин приятели във Facebook.

От друга страна, живият контакт е най-добрият начин, за да се създаде дълбочина в общуването. 

Спомни си някоя много весела вечер с приятели и помисли дали си имал толкова силно изживяване с тях онлайн."

Едно от модерните клишета в последно време е "интернет промени начина, по който общуваме". 

Имаме възможност да се свързваме с хора по цял свят, да изказваме мнението си публично, да търсим любовта и да се забавляваме. Неминуемо се появиха и странични ефекти като „интернет зависимост", „празни детски площадки", „двойни самоличности" и много други. И вече все повече хора се замислят „Интернет помага или пречи?".

Проблемът не е в технологиите, а начинът, по който ги ползваме. Интернет наистина разкри много възможности и хората решиха, че могат да го приложат във всички сфери на общуването. И след няколко години сме свидетели как в чудесна лятна вечер милиони хора like-ват статуси на приятели вместо да се забавляват с тях в парка.