Централното командване на американската армия е вложило крупна сума в софтуер, който ще помогне на агентите да боравят с множество идентичности в онлайн пространството. Мярката има за цел да повиши ефективността в борбата с вражеската пропаганда, съобщава kaldata.com.

Американците са отделили 2.76 милиона долара за услугите на Ntrepid - компанията, която е автор на продукта. Благодарение на програмата един военен разузнавач ще може да контролира до 10 фалшиви акаунта, които ще имитират идентичността на цивилни граждани от чужди държави.

„Технологията позволява извършването на секретна дейност в чуждоезикови блогове, която ще позволи на Централното командване да противодейства на екстремистки прояви и вражеска пропаганда, идващи извън територията на САЩ", заявява говорител на Централното командване.

Според данните софтуерът може да помогне и при предотвратяването на хакерски атаки и дезинформационни кампании.

Творението на Ntrepid се нарича Online Persona Management Service, а всеки от фалшивите профили, създадени чрез него ще притежава достоверен бекграунд, история, спомагателни детайли и онлайн присъствие, което да е адекватно на средата. Ще има и задължително маскиране на истинските IP адреси, което се изразява в замяната им с такива, които не предизвикват съмнения.