Японски учени от университета в Киото са успели да създадат многофункционални стволови клетки от обикновени кожни клетки, без да прилагат метода на клонирането и без да използват човешки ембриони.
Практически едновременно с японския екип аналогични резултати е постигнал екипът на Джеймс Томсън от университета в Уисконсин, САЩ.
Изследванията на американските учени са публикувани в списание Science.
Професор Синя Яманака и неговият екип са публикували откритието си в американското научно списание Cell. Успешният експеримент беше огласен и в ефира на държавната японска телевизия NHK.
Учените от Киото са обработили обикновени кожни клетки (фибробласти), които с помощта на четири гена са променени в стволови, от които могат да се „конструират" човешки органи, мускулни групи, нервни възли.
Според проф. Яманака стволовите клетки могат да дадат ключа към лечението на редица болести с въвеждането на принципно новия метод на клетъчната терапия.
Той съобщи, че екипът му продължава да развива методиката на пренасяне на гени с кожни клетки, за което в момента се използва специален ретровирус.
Целта на учените е да установят какви са рисковете от появата на генна мутация, способна да предизвика нежелани странични ефекти.
Американските и японските учени ще патентоват поотделно направените от тях открития.
Мяф
на 21.11.2007 в 16:16:00 #3Шуменец
на 21.11.2007 в 11:41:45 #2appsbs
на 21.11.2007 в 11:08:06 #1