79% от българите не планират да ходят на почивка в планината през тази зима. 69% от тях посочват финансови затруднения като основна причина за това.
Данните са социологическата агенция "Тренд" и обхващат нагласите на българите към зимния туристически сезон. В проучването са участвали 1 007 пълнолетни граждани, които са анкетирани в периода 30 ноември - 6 декември.
Едва 12% от сънародниците ни са посочили, че ще ходят на почивка в планината през зимата. Това прави около 650 хиляди българи. 9% все още не са решили.

Източник: "Тренд"
С огромно мнозинство обаче са хората, които няма да почиват, а основната причина за това е финансова. Останалите посочват като причина да не плануват почивка лични или семейни причини (11%), неблагоприятно здравословно състояние (11%), невъзможност за отпуск от работа (10%) и други. 13% просто не възнамеряват да ходят на почивка.
Според данните 23% от българите не са ходили на почивка в планината повече от 20 години.
25% пък въобще не помнят кога това се е случвало за последно.
Едва 5% сочат, че не са ходили в планината с цел туризъм от миналата година, като толкова са и тези, които не са били на почивка от 2 години. Общо 39% от сънародниците ни не са били на планина между 3 и 10 години.

Източник: "Тренд"
83% от тези, които все пак планират почивка настоящата зима, ще отидат на планина в България.
12% няма да напускат страната, но няма и да ходят на планина.
На планина в чужбина вероятно ще отидат не повече от 4% на анкетираните.
Най-предпочитания зимен курорт у нас остава Банско - 34% възнамеряват да почиват там. 17% пък обмислят пътуване до Боровец, 12% - до Пампорово.
Въпрос: "Как оценявате най-общо условията за зимен туризъм в България?"
25% от българите не могат да отговорят на този въпрос. 15% сочат, че условията са много добри, а 39% - по-скоро добри. Според 18 на сто условията са нито добри, нито лоши, а 3% са на мнение, че условията за зимен туризъм у нас са по-скоро или много лоши.
Цената на нощувките в курортите е водещият критерии за избор на място за почивка през зимата.
22% първо проверяват къде ще е изгодно да отседнат, преди да изберат дестинацията. За 13% пък самият курорт е по-важен. 10% искат тихо и спокойно място, а по 2% търсят спрямо условията за практикуване на зимни спортове и предлаганите коледни и новогодишни пакети. И спрямо този показател най-много от българите (27%) не могат да преценят или не знаят.
37% от участниците в сондажа са на мнение, че условията в нашите зимни курорти през последните години се подобряват. Толкова българи пък не могат да преценят или не знаят. 24% не намират промяна през последните сезони, а едва 2% твърдят, че условията се влошават.

4 и 5-звездните хотели обират 75% от чужденците през октомври
Най-висока заетост в луксозните хотели
Спрямо посочените досега данни не прави впечатление, че най-голям е и делът на сънародниците ни, които не могат да преценят дали в родните планински курорти обслужването и грижите към българските туристи и чуждестранните е еднакво - 39%.
1/4 от анкетираните мислят, че и българи, и чужденци се обслужват еднакво, а 35% - че българите не получават същото качество на обслужване спрямо чуждестранните туристи.
88% от запитаните в проучването на "Тренд" са посочили, че не практикуват зимни спортове. 12% карат ски или сноуборд.
58% от тези, които карат ски или сноуборд, намират условията за това в родните курорти за по-скоро добри, а според 23% условията са много добри.
1abv1
на 18.12.2018 в 18:53:58 #1"Пак платени пропагандни проучвания." Не, не са. Даже бих казал, че е доста точно. 4-5 процента са хората в България с много добри доходи, които могат редовно да пътуват на почивка в чужбина или по курортите ни. Към тях има още 15%, които имат възможности да го правят това, но по-рядко. Разбира се, и те са в кюпа, когато има такива празници. Пазарният принцип от последните 30 години разчете по естествен път заведенията и курортите ни да са подготвени горе-долу да поемат тази група. Винаги по празници като Коледа се появяват и допълнително хора, които са извън тази бройка, които са успяли да спестят поне да си направят кефа по тези дати, затова и няма свободни места. Иначе наистина 80% грубо нямат финансова възможност да отделят пари дори и за една почивка на година.