300 милиона деца по света живеят в райони с изключително голямо замърсяване на въздуха, където токсичните изпарения са надвишили с 6 пъти международните препоръки.
Това показва ново изследване на УНИЦЕФ, цитирано от "Гардиън".
Изследването, в което са използвани сателитни данни, е първото с глобални данни за изложените на мръсен въздух деца. То разкрива, че почти 90% от децата по света - два милиарда, живеят на места, където замърсяването на въздуха е над наложените от Световната здравна организация (СЗО) ограничения.
От УНИЦЕФ алармират, че нивата на замърсяване на въздуха по света са причина за смъртта на 600 хиляди деца на година - повече в сравнение със заболявания като малария и ХИВ.
Децата са далеч по-уязвими при замърсяване на въздуха, предупреждават от УНИЦЕФ, подчертавайки, че трайно засяга развитието на детския мозък и като цяло здравето на децата.
Организацията призовава страните, участващи на следващата среща на върха за климатичните промени през ноември, да намалят използването на изкопаеми горива.
Мащабът на опасността от замърсяване на въздуха е огромен. Нито едно общество не може да си позволи да пренебрегне замърсяването на въздуха. Ние защитаваме нашите деца, когато защитаваме качеството на въздуха ни. И двете са в основата на нашето бъдеще, отбелязва Антъни Лейк, изпълнителен директор на УНИЦЕФ.
Според СЗО замърсяването на въздуха е най-големият риск за здравето, свързан с околната среда, като ситуацията продължава да се влошава, след като нивата на замърсяване са се увеличили с 8% през последните пет години. Над три милиона души са починали в резултат на замърсяването - шестима души на всяка минута средно, като прогнозите се смъртните случаи да се увеличат двойно до 2050 година.
Други три милиона души умират на година от замърсяването на въздуха в жилищата - предимно от печки на дърва и торни печки.
От 300 милиона деца, изложени на изключително високи нива на замърсяване на въздуха, 220 милиона живеят в Южна Азия, където Индия е с най-много замърсени градове в света.
Други 70 милиона деца живеят в замърсени райони в Източна Азия, предимно в Китай. Но повече деца са изложени на замърсяване на въздуха над препоръчителните на СЗО нива в Африка - 520 милиона, в сравнение с Източна Азия.