Нашата мисия в Афганистан започна преди 20 години и никога не е била за изграждането на нация, а срещу тероризма. Така, както се борихме с подобни заплахи от сходни терористични групировки в Сирия и други държави. Оставам обаче твърдо зад решението си за изтегляне на войските ни тази година. Похарчихме милиарди долари за присъствието си и обучителните мисии там. Аз съм вече четвърти президент на страната, който продължи да води тази война. Колко още американски животи трябва да бъдат дадени там? САЩ не могат да продължават участието си война, която вече не е тяхна. Не това иска американският народ. Афганистанската армия трябва да се пребори за страната си срещу талибаните. 

Това заяви американският президент Джо Байдън тази вечер в речта си по повод ситуацията в Афганистан на фона на изтеглянето на чуждестранните войски.

САЩ призовават талибаните да не налагат управление със сила в Афганистан

САЩ призовават талибаните да не налагат управление със сила в Афганистан

Те вече контролират 65% от територията на страната

Той увери, че САЩ ще подкрепят Афганистан и гражданските права на нацията, но с дипломатически средства.

Продължават също така дейностите по изтеглянето на дипломатическия екип от посолството в Кабул. Бяхме ясни с талибаните - ако извършат атаки срещу хората ни, ние ще отговорим, каза още държавният глава.

Байдън все пак призна, че крахът на афганистанското правителство и контролът на талибаните са дошли по-бързо, отколкото правителството на САЩ е очаквало.

Припомняме, че Байдън бе подложен на остри критики заради решението си да изтегли американските войски до 31 август и бързия напредък на талибаните. Сред най-острите му критици очаквано бе експрезидентът Доналд Тръмп.

"Време е Байдън позорно да се оттегли заради това, което позволи да се случи в Афганистан, заради огромното повишаване на случаите на ковид, заради катастрофата на границата (с Мексико - бел.ред.), заради ликвидирането на енергийната ни независимост, заради осакатената ни икономика", пише в свое позиция, публикувана в интернет пространството американският експрезидент.

Следва да се отбележи, че именно администрацията на Тръмп започна процедурата по изтеглянето на войските на САЩ от Афганистан, където страната води военни действия от около 20 години. В последствие обаче позицията на Тръмп се промени, като той настояваше за по-плавно изтегляне на контингента с оглед на покачващата се опасност от връщането на талибаните на власт.

След като САЩ обявиха края на въоръжената операция в Афганистан и началото на изтеглянето на войските, талибаните започнаха офанзива срещу правителствените сили. Вчера действащият държавен глава Ашраф Гани напусна страната, а президентският дворец вече е във владение на талибаните. Двама техни представители заявиха пред Reuters, че очакват властта да им бъде предадена изцяло.

САЩ, Британия, Германия, Дания и Чехия не са готови с евакуацията от Кабул

САЩ, Британия, Германия, Дания и Чехия не са готови с евакуацията от Кабул

Талибаните гарантират сигурността на руското посолство в Кабул, "имаме добри отношения с Русия"

Правителството капитулира, а правителствените войски и полицията се саморазпуснаха.

Същевременно талибаните отказаха преходно правителство и планират създаване на емирство.