Енергийният министър на Саудитска Арабия Халид ал Фалих съобщи, че две станции за изпомпване на петрол като част от нефтопровода Изток-Запад са били ударени от безпилотни самолети с експлозиви, информира АП.

Министърът нарече атаката "терористичен акт", насочен срещу глобалните доставки на петрол.

В Иран видяха "израелска пакост" в атаките срещу танкерите в ОАЕ

В Иран видяха "израелска пакост" в атаките срещу танкерите в ОАЕ

Не уточняват обаче каква точно е ролята на Израел

Фалих поясни, че производството и износът на суров саудитски петрол и рафинирани продукти продължава без прекъсване, но държавният петролен гигант Aramco е спрял изпомпването, докато се направи оценка и станциите бъдат възстановени.

Телевизия, управлявана от хусите в Йемен, съобщи, че свързаното с Иран движение е провело атаките с безпилотни самолети срещу саудитски инсталации. Не се разкриват подробности за мишените и кога са извършени нападенията. Masirah TV информира, позовавайки се на военен представител на хусите, че седем безпилотни самолета са извършили атаките.

Преди ден Рияд обяви, че два петролни танкера на монархията са сред четири кораба, нападнати до крайбрежието на ОАЕ в неделя.

ОАЕ: Четири кораба са били обект на саботаж близо до Фуджейра

ОАЕ: Четири кораба са били обект на саботаж близо до Фуджейра

Няма подробности за инцидента