Управителят на Централната банка на Франция заяви, че оттеглянето на Великобритания от Европейския съюз е довело до преместване на почти 2500 финансови работни места и "най-малко 170 млрд. евро активи" във Франция, съобщава "Гардиън".
Лондон остава най-важният финансов център на континента, но Амстердам, Дъблин, Франкфурт и Париж се опитват да привлекаткомпании, които искат да останат активни в еврозоната от 19 държави.
Пандемията на коронавируса направи още по-важно стимулирането на бизнес активността, предвид тежките икономически ефекти. "Въпреки пандемията, почти 2500 работни места вече са прехвърлени и около 50 британски организации са разрешили преместването на активи в размер на най-малко 170 млрд. евро (150 млрд. паунда) във Франция в края на 2020 г.", коментира гуверньорът на банката Франсоа Вилероа дьо Галхау.
"Очакват се други премествания, които трябва да се увеличат през тази година. По-специално Брекзит принуди Европа да развие своята финансова автономия", коментира той.
ЕС ще позволи на клиринговите къщи в Лондон да работят на целия континент в продължение на 18 месеца, тъй като съюзът няма собствени институции, които могат да се сравняват. След изтичането на този срок обаче финансовите транзакции в евро на теория ще трябва да бъдат уредени в рамките на ЕС.
В допълнение, "истинският" финансов съюз "трябва да ни позволи по-добре да мобилизираме спестявания". Той настоява, че възможността, предоставена от Брекзит, се използва за създаване на функционален "съюз на капиталовите пазари" в ЕС.
Борис Джонсън призна през декември, че сделката за Брекзит с ЕС "не стига толкова далеч, колкото бихме искали", като позволява достъп до пазарите на ЕС за финансови услуги, въпреки че по-късно финансовият министър на Обединеното кралство Риши Сунак представи перспективата за подобрен достъп.