Британски съд официално одобри екстрадирането на Джулиан Асандж в Съединените щати, за да бъде обвинен в шпионаж, съобщава "Асошиейтед прес".
Сега случаят ще бъде отнесен до британския министър на вътрешните работи Прити Пател за решение, а основателят на сайта "Уикилийкс" все още има правни възможности за обжалване.
Съдебното решение, което е поредната крачка към екстрадицията на Асандж, идва, след като миналия месец Върховният съд на Обединеното кралство отхвърли искането му да обжалва решението на по-долна инстанция.
Съдът в Уестминстър се произнесе на кратко изслушване, докато Асандж присъстваше на заседанието чрез видеовръзка от затвора Белмарш.
BREAKING: A UK judge has ordered the extradition of Julian Assange to the US where he will face a 175 year sentence for publishing
— WikiLeaks (@wikileaks) April 20, 2022
The decision will now move to UK Home Secretary Priti Patel – the defense have until May 18 to make submissions https://t.co/m1bX8STSr8 pic.twitter.com/BqEZH0O49O
Това решение обаче не изчерпва правните възможности за Асандж, който от години се стреми да избегне съдебен процес в САЩ по обвинения, свързани с публикуването на огромен набор от класифицирани документи преди повече от десетилетие.
Неговите адвокати разполагат с четири седмици, за да се обърнат към Пател, а също могат да обжалват пред Върховния съд.
Асандж е в затвора във Великобритания, откакто беше арестуван, след като беше осъден за нарушаване на условията за освобождаване под гаранция през 2012 г.
САЩ настояват Асандж да бъде изправен пред съда за публикуването през 2010 г. от "Уикилийкс" на секретни военни документи относно войните на САЩ в Афганистан и Ирак. Той може да бъде осъден на до 175 години затвор в Съединените щати. Асандж живя години наред в посолството на Еквадор в Лондон, но Еквадор оттегли защитата си и той беше насилствено отстранен от посолството и арестуван през април 2019 г.