Днес САЩ празнуват националния си празник - Деня на независимостта, припомня посолството на САЩ в България.
Към средата на 18 век тринайсетте колонии, съставляващи част от Английската империя в Новия свят, изпитват затруднения да бъдат управлявани от крал, който е на 3 000 мили отвъд Атлантическия океан.
Вирджиния прави първата крачка по пътя на независимостта с гласуването да се създаде комитет, представляващ колониите. Първият Континентален конгрес заседава през септември 1774 г. На него правят списък на оплакванията от короната, който се превръща в първия подготвен документ, довел до официалното разделяне на колониите от Англия. Джордж Вашингтон поема командването на Континенталната армия и влиза в бой с британците в Масачусетс. През следващите осем години преселниците водят ожесточени сражения в Революционната война.
Междувременно във Филаделфия, щата Пенсилвания, се води словесен двубой. На 2 юли 1776 г. Вторият континентален конгрес обнародва следващия списък на оплакванията и първият, който се подписва под него, е Джон Ханкок, президентът на втория Континентален конгрес. Документът, наречен Декларация за независимост, представлява предателство спрямо короната, и има опасност петдесет и шестимата, които го подписват, да бъдат екзекутирани.
Денят на независимостта се празнува на 4 юли, защото на този ден Континенталният конгрес одобрява Декларацията за независимост. В продължение на месец след 8 юли 1776 г. този документ е четен публично и хората празнуват всеки път, когато го чуят. На следващата година във Филаделфия бият камбани и има топовни салюти, палят свещи и фойерверки. Войната за независимост обаче продължава чак до 1783 г. и едва тогава Денят на независимостта става официален празник.
На всеки 4 юли американците имат почивен ден. Различните общности отиват на пикник за деня с любимите си хот дог, хамбургери, картофена салата, запечен фасул и всякакви добавки. Следобедното прекарване не е завършено, ако няма весела музика, приятелски бейзболен мач, смешни състезания или надпревари в ядене на пай и диня. В някои градове има паради под съпровода на училищни оркестри. В която и точка на света да се намират американците, те се събират за традиционното празнуване на 4 юли.
Декларацията за независимост е прочетена за първи път във Филаделфия, щата Пенсилвания. Днес на фестивала Фрийдъм в Индипендънс Хол облечени в костюми от онова време американци разиграват историческите събития и четат Декларацията за независимост на тълпата. Във Флагстаф, щата Аризона, около 4 юли в продължение на три дни американските индианци организират свои церемонии с родео и танци. В Литиц, щата Пенсилвания, в парка през нощта запалват стотици свещи, направени в течение на изминалата година, и ги пускат да плават по водата, докато избират Кралица на свещите. На 4 юли американският кораб „Джон Ф. Кенеди" влиза в пристанището на Бостън, щата Масачусетс, опънал платна, бостънският поп оркестър изнася концерт от патриотични песни, а повече от 150 000 души наблюдават фойерверките над водната повърхност.
USD
CHF
GBP
--samir--
на 04.07.2010 в 10:45:21 #26Америка върват към пълна независимост - скоро никой няма да зависи от тях. Китай е новият световен лидер, Русия спря да се навежда на уса, а латинска америка се обедини за да не ги е... от уса. честито !
critic
на 04.07.2010 в 09:26:34 #25Тези които могат само да мразят, ако мразеха по-тихо цена нямаше да имат.
chjornajat kot
на 04.07.2010 в 09:10:58 #24Едно време вашите бащи и деди се радваха на 7 ноември - ВОСР !!!
Сега техните деца се радват на 4 юли !
Жалка българска измет ! Вие просто нямате достойнство ! 
robus
на 04.07.2010 в 08:52:13 #23Честит празник на Американците!Добре,че ги има защото още комунизма щеше,да броди из Европа.
dante_18
на 04.07.2010 в 08:27:26 #22ГОД БЛЕС АМЕРИКА Адн Хусейн Обама.
esquire
на 04.07.2010 в 08:23:12 #21Ей, маймуни вижте как хората празнуват националния си празник, а вие по БНТ едно флагче дори не развявате......
Само Левски
на 04.07.2010 в 08:08:14 #20http://meto76.blog.bg/politika/2010/07/04/sasht-chestvat-denia-na-nezavisimostta.571884 Честит празник и от мен!
US
на 04.07.2010 в 08:04:31 #19"Барселона, требъла... и сие" - тъпанар - ако знаеш колко си шантав, сам ще се гръмнеш. Но ако не знаеш - да ти кажа - Няма по-тъпо, по-ограничено и по-комплексирано парче във форума от теб! А тук има всякакви, но ТИ ги биеш по всеки параграф. Или както се каза в един филм: "Ако глупостта имаше крила, ти щеше да летиш като гълъб"

democratos
на 04.07.2010 в 07:27:15 #18FREEDOM UBER ALLES!
democratos
на 04.07.2010 в 07:26:20 #17HAPPY 4TH OF JULY! GOD BLESS AMERICA!

ГП
на 04.07.2010 в 07:06:08 #16Да,велик празник е 4-и юли за американците.Преди повече от 200 години беше смачкана за първи път/не и за последен/ физиономията на "велика британия",беше приета най-демократичната за своето време конституция.Да,но...един нормален българин не трябва да се просълзява чак от един чужд празник.Неговите деди са се погрижили неговата глава да е висоло изправена.И така ,наздраве...???
nofreeman
на 04.07.2010 в 07:03:36 #15Да им и насрания празник....независимост от какво празнуват тия изроди. Празнуват нещо, което взимат на другите страни !!! Смешна сбирщайн страна !
Минувач
на 04.07.2010 в 06:56:08 #14Честит празник на САЩ - Independence Day! Днес сме на коктейл.
arhar
на 04.07.2010 в 06:50:41 #13ЧЕСТИТ ПРАЗНИК на всички американци ! Специални поздравления и за американския посланик у нас сър Дж. Уорлик !
нешо
на 04.07.2010 в 06:29:12 #12На този ден винаги си спомням за най-великия американец,който разруши Империята на злото-Роналд Рейгън.Благодарение на него няма комунизъм.
sedese
на 04.07.2010 в 06:23:29 #11Честито на шампиона по износ на "демокрация" в далечните страни,
The JI
на 04.07.2010 в 06:18:49 #10Честит ден на петрола.... а така де на независимоста
ninora
на 04.07.2010 в 06:13:43 #93.Novi Sad - capital of Republic of Vojvodina | 04.07.2010 07:24 Да живее Америка Дано тя ни оттърве от славянската измет от Сърбия и Русия ====================== Весел празник на американците . Моля те обърни внимание ,че е празник на НЕЗАВИСИМОСТТА ,а не на зависимостта, Не желая никой да ми определя с кого да съм приятел и с кого не още по малко да ме освобождава .
Чорлав
на 04.07.2010 в 05:59:12 #8Па объркал си държавата, тука не се бориме с режими, подчиняваме им се. Що не избега в щатите, или там с войводинска виза те не щат
pusi
на 04.07.2010 в 05:56:22 #7Ще си го прехвърля от единия та в другия че е 4 юли