Да помогне на мюсюлмани и християни да се разбират - това е предназначението на новоиздадения /засега само в Германия/ речник на диалога. Той е всъщност един справочник на религиите, от какъвто определено има нужда. - съобщава Дойче веле.

Какво е общото между Страшния съд и Сетния ден? Защо понятия като "кръстоносни походи", "ислямизъм" и "джихад" разделят мюсюлмани и християни? Защото нямаме общ език, смята теологът Рихард Хайнцман, който изтъква, че дори сходно звучащи думи се използват по различен начин от представителите на двете религии. И даже най-добрите преводачи не могат да помогнат.

Идеята за речника на религиите се заражда у Хайнцман преди осем години. По време на симпозиум в Истанбул християнски и мюсюлмански теолози дискутирали темата за "човешкото достойнство", но не стигнали до никъде - думите се оказали непреводими, възникнали куп недоразумения - поради липсата на речник с основните понятия в съответните религии.


В името на разбирателството

Така се ражда идеята за съвместния речник, който излиза на пазара след седем години труд. И германското издание ще бъде последвано от турско само след седмици. "Съставихме този речник, защото в Германия живеят четири милиона мюсюлмани, три милиона от които са от турски произход", обяснява Хайнцман. Иначе казано, авторите на речника са си дали сметка, че за да живеят заедно, християни и мюсюлмани трябва да се разбират един друг.

Какво означава "душа" на турски? Как да се обясни на един мюсюлманин какво е християнска светиня? Трябва ли всъщност да се превежда думата "Аллах"? Над тези проблеми са работили близо 50 турски и 25 германски учени, а резултатът от усилията им е двутомен речник, който в рамките на 850 страници обяснява 660 ключови думи от рода на "причастие" и "гняв Божи".

Речникът е предназначен за теолози, педагози и експерти по проблемите на интеграцията, както и за обикновени християни и мюсюлмани, на които се предлага сериозна научна основа по-добре да разберат онова, което до момента им е било чуждо и непознато. Издателят Рихард Хайнцаман споделя, че самият той е бил изненадан от това колко много нови неща е научил от речника: например, че думата "джихад" не би следвало да се отъждествява със "свещена война", а означава преди всичко аскетизъм и самоконтрол на мюсюлманина спрямо самия него.


Германското начинание може да послужи за пример

Мюсюлманите посрещат речника с възторг. "Мнозина смятат, че знаят нещо за исляма, но на практика само повтарят онова, което случайно са чули или прочели за него", казва Айман Мазик, председател на Централния съвет на мюсюлманите в Германия. Този речник може да послужи за пример, включително в арабските страни, изтъква той.

Изяснявайки - не на последно място - превратно тълкувани досега понятия като "шария" и " джихад", речникът поощрява диалога между религиите, подчертава от своя страна Волф Валтер, който е шеф на Федералната служба по проблемите на миграцията и бежанците.

Проектът за издаването на "Речник на диалога" е финансово подкрепен от Европейския съюз, германския Бундестаг, германското вътрешно министерство и редица фондации.