Китай и Европейският съюз ще покажат единство в борбата с глобалното затопляне на срещата на върха днес в Брюксел. Това се случва ден след като Доналд Тръмп обяви, че ще оттегли Съединените щати от международен пакт за климата, съобщава Ройтерс.
Срещата между китайския премиер Ли Къцян и върховните представители на ЕС ще приключи със съвместно изявление, подкрепено от всички 28 държави-членки на ЕС, ангажиращо Европейския съюз и Китай да изпълнят изцяло Парижкото споразумение за климата.
Съвместното изявление, което е първото между Китай и ЕС, се ангажира с намаляване добива и използването на изкопаеми горива и разработване на по-екосъобразни технологии. Предвижда се взаимопомощ за събиране на 100 милиарда долара годишно до 2020 г., за помогане на по-бедните страни да намалят своите емисии.
Китай се очертава като интересен партньор на Европа в области от свободната търговия до сигурността. Преговорите в Брюксел включват изпитанията на ракетите в Северна Корея и глобалният проблем със стоманата.
Европейската комисия описва оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата, което е подписао от повече от 190 държави, като тъжен ден за световната общност, но заяви, че ще търси нови съюзници.
Китай се нуждае от техническото ноу-хау на ЕС за борба със замърсяването на градовете си, а Европейският съюз очаква Пекин да предприеме действия срещу емисиите. Смятат, че замърсяването е причина за засушаването, покачване на морското равнище и други последици свързани с изменението на климата.
Премиерът Ли Къцян и председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер ще се обърнат към бизнес конференция в Брюксел, преди да се присъединят към президента на Европейския съвет Доналд Туск, за срещата на върха.