Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард коментира в сряда, говорейки на събитие, организирано от Лондонското училище по икономика и политически науки, че само фискалните власти могат действително да се справят с въздействието на скока на цените на енергията.
Лагард спомена, че фискалните власти трябва да са тези, които гарантират, че "субсидиите, заемите, отстъпките, стимулите действително могат да бъдат насочени към тези, които са най-уязвими", тъй като паричната политика "не може да постигне" това.
Лагард коментира, че "ужасното развитие в източна Европа" сега накара блока да се справи с проблема с изкопаемите горива по "ускорен начин".
Настоящата криза в Украйна подчертава, че Европа е "опасно зависима от враждебни доставчици" на изкопаеми горива, като Русия, отбеляза Лагард. Тя добави, че ситуацията е предизвикала резолюцията за решителна "забрана и бойкот на определени източници на изкопаема енергия".
Френският финансов министър Бруно льо Мер подчерта в сряда, че този инфлационен пик ще продължи поне до края на 2023 г., като енергийното предизвикателство е едно от най-важните.
Въпреки това, "дори и след 2023 г. инфлацията ще бъде структурно по-висока от това, което преживяваме през последните няколко десетилетия", каза Ла Мер пред LesEchos.
Доразвивайки тази идея, френският министър спомена и проблема с електричеството. В тази връзка той призова Брюксел "да не поставя цената в зависимост от цената на газа".