Европа не може да повтори мигрантската криза от 2015-2016 г., когато над 1 милион души избягаха от войни, преследване и бедност и заляха континента. Това предупреди заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас, цитиран от АФП.
Мигрантската криза предизвика значителни политически разногласия между някои държави членки на Европейския съюз.
"Европа не може да се провали два пъти за миграцията", каза Схинас на пресконференция след среща с министри от 18 държави от ЕС и Западните Балкани.
"Това е моментът, сега", призова той, като има предвид дългоочаквано и многократно отлагано предложение за реформиране на политиката на ЕС в областта на убежището и миграцията, което се очаква Комисията да разкрие през септември.
Схинас подчерта, че договореният от евролидерите план за възстановяване на ЕС от пандемията от коронавируса изчисти пътя за постигане на напредък по други проблеми.
Не искахме да натоварваме обсъжданията за плана за възстановяване с друг тежък проблем като миграцията, поясни еврокомисарят.
Но в края на двудневната конференция за миграцията във Виена стана ясно, че много аспекти от бъдещото споразумение остават спорни.
Гръцките представители заявиха ясно преди срещата, че те и други държави от Южна Европа искат задължително разпределение на бежанци в ЕС да бъде включено в дневния ред.
Държави като Полша, Унгария, Чехия и Словакия са категорично против това искане.
Германският вътрешен министър Хорст Зеехофер, чиято страна е ротационен председател на ЕС, подчерта необходимостта от по-стегнати процедури за решаване на външните граници на ЕС кой може да получи бежански статут.
Зеехофер също акцентира върху по-високите нива на връщане по държавите на произход на тези, които не получават бежански статут.
Запитан директно дали Германия изключва система със задължително разпределение на бежанците, Зеехофер отговори: "Нека първо да внесем тези други мерки. Ако успеем да постигнем много, този въпрос за разпределението ще го върнем".
Силовият министър съобщи, че Германия сега регистрира между 300 и 400 мигранти на ден.
Участниците на форума решиха да създадат "платформа за координация" във Виена за улесняване на обмена на информация между страните членки на ЕС и държавите от Западните Балкани за миграцията.
Зеехофер се надява новата платформа да действа като някаква "система за ранно предупреждение", за да показва кога са необходими допълнителни мерки за справяне с миграционните проблеми.