Федералният резерв на САЩ проучва за създаването на дигитален долар, но ще подхожда бавно, за да може първо да отговори на рискове като измами и фалшификации. Това заяви гуверньорът на централната банка на САЩ Джером Пауъл, цитиран от АФП.

По време на дискусия за цифровите валути на годишната среща на Международния валутен фонд, Пауъл отбеляза, че за САЩ по-важно е да го направят правилно, отколкото да бъдат първи в света.

И да се направи правилно означава, че ние не само да се възползваме от потенциалните ползи, но и също да избегнем потенциални рискове като кибератаки и фалшификации, изтъкна той.

Засилва се интересът сред централните банки по света официално да издадат цифрови валути, което частично е заради опасения, че частен актьор може да ги изпревари. "Фейсбук" работи по проекта си "Либра" за дигитална валута.

Но Пауъл каза още, че Федералният резерв има специална нужда да бъде предпазлив, тъй като щатският долар е световна резервна валута, използвана от компании и централните банки по света.

Ние имаме отговорност към САЩ и света, че всяка стъпка към създаване на американска цифрова валута ще бъде безопасна, обясни той.

Федералният резерв в Бостън работи с изследователи от престижния Масачузетски технологичен институт върху разработването на "хипотетична цифрова валута на централната банка", което ще помогне да се оценят потенциалните рискове, разкри гуверньорът на Федералния резерв.