Франция обвини Сирия, че нищо не прави за постигане на мирно споразумение след почти седем години война и алармира, че арабската страна е "извършила масови престъпления" в Източна Гута, където 400 000 души са обсадени от правителствените сили, съобщава Ройтерс.
Вчера в Женева приключи поредният кръг инициирани от ООН преговори за Сирия. Специалният посланик на ООН за Сирия Стефан де Мистура предимно обвини за провала сирийското правителство.
"Режимът на Асад не е участвал на преговори, откакто започна гражданската война", написа в "Туитър" посланикът на Франция в САЩ Жерар Аро и добави: "Те не търсят политически компромис, а унищожаване на враговете си".
Въпреки че е сред водещите държави, които подкрепят сирийската опозиция, откакто Еманюел Макрон спечели президентските избори по-рано тази година Франция е с по-прагматичен подход. Сега според Париж оттеглянето на Башар Асад от властта не е предварително условие за разговори.
Говорител на външното министерство на Франция заяви, че сирийският режим е отговорен за липсата на напредък на преговорите.
Представителят добави, че "чрез отказа да се предостави достъп до хуманитарна помощ, режимът в Дамаск е отговорен за масови престъпления, конкретно чрез използване на обсадата като оръжие във война".
dude
на 16.12.2017 в 10:18:16 #4Европо, за чий х... му е на Израел Сирия? Не му ли стигат неговите дето не щат да преговарят? Ти май не си в час.
willow-montenegro
на 16.12.2017 в 03:17:32 #3Обсада и ЕМБАРГО не е ли едно и също?
panman
на 16.12.2017 в 00:06:56 #2"Те не търсят политически компромис, а унищожаване на враговете си". === То щото пък враговете му не искат да го унищожат и търсят политически компромис с него, нали? Простотии.
MyH4o
на 15.12.2017 в 20:35:33 #1Асад няма за какво да говори с мекопишковите евро-пуделчета... Присещам се за г-жата Могерини, която отиде до Турция, почака пред вратите на Ердоган, и си замина обратно