Гръцкото правителство иска да удължи оградата на гръцко-турската граница в района на река Марица (Еврос), показаха неотдавнашни дипломатически инициативи на гръцки официални лица в Брюксел, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini. Изданието разбира, че министърът на миграцията Нотис Митаракис е изпратил писмо до комисаря по вътрешните работи на Европейския съюз Илва Йохансон в началото на октомври, за да проучи възможността ЕС да финансира плановете на Гърция за удължаване на оградата. Митаракис е информирал Йохансон за намерението на Гърция да включи изграждането на нова изкуствена бариера във финансовата програма за периода 2021-2027 г., без да се позовава на допълнителни подробности за проекта.
Йохансон обаче е отхвърлила гръцкото искане в писмото си за отговор, като е повторила, че Гърция има (съгласно Шенгенското споразумение) задължение да охранява ефективно границите си. Тя е казала, че ЕК е готова да финансира закупуването и монтажа на границата на технологично оборудване за наблюдение, но не и да поеме разходите за изграждане на нова ограда с еврофондове. Според източници от месеци ръководството на гръцката полиция (ELAS) и Министерството на защитата на гражданите притежават предложение за изграждане на допълнителна ограда с дължина 35 километра по речната граница на Гърция и Турция.
Предложението на полицейските служители е оградата да покрива разстоянието от Дидимотейхо до Тихеро, където река Марица (Еврос) служи за естествена граница. Източници от полицията твърдят, че най-голям "натиск" е съсредоточен именно в тази област, ако се съди по арестите на нелегални мигранти и трафиканти. От 2011 г. по сухоземната граница между Гърция и Турция съществува ограда от 12,5 км, а наскоро бе завършено изграждането на нов участък от оградата от 27,5 км.