Редица държави по света осъдиха кръвопролитията в Мианмар и призоваха за по-твърд глобален отговор, пише "Гардиън".

Вчера бе най-кръвопролитният ден, откакто военните поеха властта в Мианмар на 1 февруари. Повече от 100 продемократични протестиращи са убити, което съвпадна с организиране на военен парад за Деня на въоръжените сили на Мианмар.

Държавният секретар Антъни Блинкън остро осъди действията на хунтата, като подчерта, че Вашингтон е ужасен от убийствата. Според него насилието показва, че "хунтата ще пожертва живота на народа, за да обслужи малцина".

Нови кръвопролития в Мианмар
Обновена

Нови кръвопролития в Мианмар

Над 90 убити

"Изпращам моите най-дълбоки съболезнования на семействата на жертвите. Смелият народ на Бирма отхвърли царството на терора", подчерта той.

От началото на протестите армията и полицията са избили повече от 440 души.

Специалният докладчик на ООН Том Андрюс заяви, че е време светът да предприеме действия, ако не бъде свикана спешна среща на Съвета за сигурност на ООН. Той призова да се спре финансирането за хунтата, такива активи като приходите от петрол и газ, а също да се спре и достъпът им и до оръжия.

Военните ръководители на САЩ и техните съюзници излязоха с обща декларация, с която осъждат действията в Мианмар. Те подчертават, че армията на Мианмар е изгубила доверието на народа си. Осъждат използването на смъртоносна сила срещу невъоръжени хора от армията на Мианмар и силовите структури.

Повече от 300 убити след преврата в Мианмар

Повече от 300 убити след преврата в Мианмар

3000 арестувани и съдени

Под декларацията са се подписали военните лидери на 12 държави (Австралия, Канада, Дания, Германия, Гърция, Италия, Япония, Нидерландия, Нова Зеландия, Южна Корея, Великобритания и САЩ). Общата декларация е рядък ход на командващите на държави от целия свят, включително Азия и Европа.

Делегацията на ЕС в Мианмар описа събота като "ден на терор и позор". Британският външен министър Доминик Рааб заяви, че страната е отбелязала "ново дъно".

Според медии и свидетели силовите структури в Мианмар са избили 114 души, включително и деца.

До момента хунтата игнорира критиката.

Десетки убити при нови протести в Мианмар

Десетки убити при нови протести в Мианмар

ЕС и САЩ наложиха санкции на хунтата в страната

САЩ и ЕС наложиха санкции тази седмица, което увеличава натиска върху хунтата, но генералите се радват на известна подкрепа от Русия и Китай, които имат право на вето и могат да блокират действия на Съвета за сигурност на ООН.

Заместник-министърът на отбраната на Русия Александър Фомин присъства на парада в столицата Найпидо в събота. Ден по-рано той се срещна с лидери на хунтата.

Дипломати съобщиха, че 8 държави (Русия, Китай, Индия, Пакистан, Бангладеш, Виетнам, Лаос и Тайланд) са изпратили представители на парада, но Русия единствена изпрати министър.

Санкциите на ЕС срещу Мианмар и Китай са вредни и безполезни, смята Унгария

Санкциите на ЕС срещу Мианмар и Китай са вредни и безполезни, смята Унгария

Това смята външният министър на Унгария Петер Сиярто

Армията на Мианмар превзе властта на 1 февруари и задържа лидера Аун Сан Су Чжи, с което прекрати дълъг преход към демокрация и принуди десетки хиляди граждани на страната да излязат по улиците да изразят недоволството си. Протестиращите настояват за освобождаването на Аун Сан Су Чжи и страната да бъде поета от цивилно правителство.