Силите за сигурност на Мианмар са убили повече от 300 души в опити да смажат опозицията срещу преврата на 1 февруари. Близо 90% от жертвите са застреляни, показват данни на правозащитна група и местни медии. Говорител на хунтата твърди, че към вторник са били убити 164 протестиращи и девет членове на силите за сигурност. "Ройтерс" отбелязва, че не може да провери достоверността на данните на двете страни в конфликта.
Убийствата предизвикаха възмущение по света и предизвикаха някои санкции от западните страни, включително САЩ. Използването на смъртоносна сила срещу цивилни граждани също е осъдено от някои съседки от Югоизточна Азия, които са склонни да бъдат сдържани в критиките си. "Престъпленията срещу човечеството се извършват ежедневно", заяви групата на Асоциацията за подпомагане за политическите затворници, която регистрира смъртните случаи.
Близо 3000 души са били арестувани, обвинени или осъдени след преврата. Групата е регистрирала 320 смъртни случая до 25 март. Почти 90% от загиналите са мъже. Около 36% са били на възраст 24 години или по-малко. Най-малката жертва е седемгодишна.
Армията на Мианмар превзе властта на 1 февруари и задържа лидера Аун Сан Су Чжи, с което прекрати дълъг преход към демокрация и принуди десетки хиляди граждани на страната да излязат по улиците да изразят недоволството си. Протестиращите настояват за освобождаването на Аун Сан Су Чжи и страната да бъде поета от цивилно правителство.