Институциите на Европейския съюз са проявили значителна устойчивост в контекста на пандемията от COVID-19. Това е заключението на одиторите на Европейската сметна палата.

В публикуван днес специален доклад се посочва, че Европейският парламент, Съветът на ЕС, Европейската комисия и Съдът на ЕС са предприели бързи и гъвкави действия в отговор на пандемията и са се възползвали от резултатите от извършените преди това инвестиции за цифровизация.

Институциите на ЕС обаче трябва да преодолеят и други предизвикателства, за да се възползват оптимално от иновациите и гъвкавостта, създадени в резултат на кризата в обществото след пандемията, отбелязват от ЕСП.

За да изготвят оценка на устойчивостта на институциите на ЕС в условията на кризата, одиторите на ЕС са разгледали степента на подготвеност на институциите и са проверили как те са се справили с пандемията и какви поуки са извлекли от нея.

"Институциите на ЕС не бяха "имунизирани" срещу кризата от COVID-19. Тя оказа силно и мащабно въздействие върху начина на функциониране на институциите и начина на работа на техните служители", заяви Марек Опиола - членът на ЕСП, който отговаря за одита.

Пандемията отслабила върховенството на закона в ЕС

Пандемията отслабила върховенството на закона в ЕС

В доклада са проучени 14 държави членки на ЕС

Установено е, че до средата на февруари 2020 г. четирите одитирани институции са започнали да прилагат плановете си за непрекъснатост на дейността. Според одиторите те са послужили като стабилна основа за техния отговор на кризата, въпреки че в действителност не са били разработени за преодоляването на такива проблеми. По тази причина институциите на ЕС е трябвало да адаптират и допълнят своите планове с ad hoc решения. Според одиторите те са направили това успешно, въпреки че координацията им е била затруднена от автономността на институциите и от различните им роли, както и поради различията в действащите правила в държавите членки, в които те се намират.

В доклада се отбелязва, че различните подходи не са попречили на институциите да продължат да изпълняват своите роли, като дейността е била запазена на равнище, сходно с това от предходни години. Институциите дори са успели да приемат важни политически инициативи, като Плана за възстановяване NextGenerationEU на стойност 750 млрд. евро, и бюджета на ЕС за периода 2021—2027 г.

ЕС одитори проверяват пандемичната подкрепата за работници в блока

ЕС одитори проверяват пандемичната подкрепата за работници в блока

Вече са отпуснати почти 90 млрд. евро.

Одитираните институции на ЕС са успели да предоставят на всички свои служители решения за работа от разстояние в рамките на шест седмици. Пандемията е ускорила внедряването на инструменти за комуникация и сътрудничество и на работни процеси без документи на хартиен носител. Въпреки това цифровизирането на административните процеси все още продължава, по-конкретно по отношение на електронните фактури, посочват от ЕСП.

След края на ограниченията от пролетта на 2020 г. институциите на ЕС са започнали да набелязват иновациите, които биха могли да бъдат запазени в работната среда след кризата, като например въвеждането на повече начини на работа от разстояние, което би могло да доведе до значителни икономии, по-специално за пътни разходи и евентуално за разходи за офис сградите. Промените в правилата за пътуване и организацията в сградите и по-широкото използване на работа от разстояние също дават възможност за намаляване на въздействието върху околната среда. Тези възможности обаче все още не са изяснени, посочват одиторите.