Под натиска на западните санкции Иран активно търси нови международни търговски и инвестиционни партньори и постигна известен напредък. По-специално сделката с посредничеството на Китай за нормализиране на отношенията с регионалния съперник Саудитска Арабия създаде търговски възможности, а желанието й да предостави на Русия дронове и боеприпаси за използване в Украйна също създаде нови възможности, пише TIME.

Вълната от протести в цялата страна, последвала смъртта в полицейския арест миналия септември на млада жена, арестувана за носене на забрадката си твърде разхлабена, до голяма степен затихна, благодарение главно на желанието на властите да арестуват голям брой хора и да екзекутира публично някои от от тях.

Но лидерите на Иран знаят, че отсрочката им от натиска ще се окаже временна. Икономическото напрежение продължава. Благодарение главно на санкциите, валутата на Иран загуби повече от 90% от стойността си спрямо долара през последното десетилетие, а инфлацията на цените остава над 40%. Ползите от по-добрите отношения със саудитците ще отнеме време, за да се материализират и сближаването вероятно ще остане колебливо.

Иран и Саудитска Арабия с поредна стъпка към сближаване

Иран и Саудитска Арабия с поредна стъпка към сближаване

Саудитският външен министър Фейсал бин Фархан проведе разговори с иранския си колега Хосейн Амир-Абдолахиан

Стратегията на президента Ибрахим Раиси "Завъртане към изтока" има за цел да доведе големи нови инфраструктурни инвестиции както от Русия, така и, което е по-важно, от Китай, но икономическите перспективи на Русия остават опасни, военновременно партньорство с Кремъл ще доведе до нови санкции срещу Иран и китайците могат да купуват големи количества петрол от Русия със силно намалени цени, оставяйки Иран настрана.

Продължаващите трудности гарантират, че силен обществен гняв и спонтанни протести могат да избухнат отново по всяко време. По-специално, въпреки че миналогодишните протестиращи се преместиха по улиците, много ирански жени и момичета все още отказват да носят задължителни забрадки, а правителството работи за възстановяване на доверието в религиозните консерватори, като настоява силно за прилагането.

Полицията е издала фишове на незакрити жени, които използват обществен транспорт или дори се возят в частни автомобили, а фирмите понякога биват глобявани за обслужването им. С толкова много натрупано негодувание и икономическа болка, още един неуспешен арест може да предизвика още по-трудна за овладяване нова вълна от безредици.

Нищо от това не е ново за Иран. Слабата икономика и циклите на протести и репресии са твърде познати. И все пак на заден план се крият както надежда, така и страх, че фундаменталната промяна може да не е далеч.

Русия се надява на сделка за свободна търговия с Иран до края на годината

Русия се надява на сделка за свободна търговия с Иран до края на годината

Продължават и преговорите между страните от ЕАЕС за общ газов пазар

В 44-годишната история на Ислямската република е имало само едно предаване на върховната власт. През 1989 г. смъртта на аятолах Рухола Хомейни предизвика преход към сегашния лидер Али Хаменей, който оттогава остава на власт. Осемдесетгодишният Хаменей е оцелял от рак, за който се говори, че е с влошено здраве и няма ясен наследник, който духовенството и политическият елит да издигнат. Днес всеки в Иран с достъп до богатство, власт и привилегии трябва да се чуди как наследяването може да промени съдбата му, а политическият преход ще повиши обществените очаквания за промяна сред тези, изтощени от трудности и социална репресия.

И накрая, съществуват продължаващите рискове, създадени от ядрената програма на Иран и неспособността на иранските и западните лидери да постигнат нова сделка за нейното бъдеще. Тук също напрежението не е нещо ново, но все по-високите нива на обогатяване на уран приближават деня, в който израелските и американските политици трябва да решат как да блокират Иран да се сдобие с ядрено оръжие, което може да предизвика опасна надпревара във въоръжаването в Близкия изток.

Може да изглежда, че проблемите, които Иран създава за себе си и тези, които създава за външни лица, никога не се променят. И все пак нараства рискът Иран скоро да се превърне в едно от най-опасните бурета с барут освен и за Близкия изток и за света.

Някой пак иска да бръкне в ядреното куфарче на Близкия изток

Някой пак иска да бръкне в ядреното куфарче на Близкия изток

Едва сега осъзнаваме колко контрапродуктивно беше решението на Тръмп да се справи сам с Иран