Китай изстреля втората си експериментална космическа лаборатория като част от по-голям план за създаване на постоянна космическа станция, която трябва да заработи около 2022 година, съобщава Ройтерс.
Развиващата се космическа програма е приоритет за Пекин. Президентът Си Дзинпин призовава страната да работи за статута на космическа сила. Освен цивилните амбиции на Пекин в космическото развитие, комунистическата държава разработва и антисателитни ракети.
Китай твърди, че космическата програма е за мирни цели, но военното министерство на САЩ алармира за увеличаващите се космически възможности на азиатската страна, които целят предотвратяване на други държави да използват космически технологии при криза.
По време на космическа мисия през 2013 година трима китайски астронавти прекараха 15 дни в орбита и се закачиха към експериментална космическа лаборатория - Tiangong 1.
След 22 часа местно време китайската държава изстреля ракета Long March с наследника Tiangong 2 от площадката в Цзюцюан в пустинята Гоби. Кадрите от изстрелването бяха излъчвани на живо по телевизията.
Следващият месец пък ще бъде изстрелян космически кораб Shenzhou 11 с двама астронавти, които ще се скачат с новата лаборатория. Очаква се астронавтите да останат в Tiangong 2 около месец. Те ще тестват системи и ще проведат медицински и други експерименти.
Китай ще изстреля основния модул от бъдещата станция около 2018 година.
Q99
на 15.09.2016 в 22:00:55 #1А жалка България, управлявана от САЩ, и най-бедната държава в ЕС някога ще изстреля ли нещо, различно от ракета за разбиване на облаци, разбира се, произведена някъде си и платена 10-пъти над стойността си?