В продължение на 200 дни китайски студенти ще живеят в лаборатория, която ще симулира среда като на Луната. Това е част от изпълнението на дългосрочната цел на комунистическата страна за изпращане на хора на Луната, съобщава Франс прес.

В сряда четирима аспиранти от университета за астронавтика Beihang влязоха в кабина с площ 160 квадратни метра, наречена "Yuegong-1" или "Лунен дворец", информира местната новинарска агенция "Синхуа".

Доброволците ще живеят в запечатаната лаборатория, за да симулират дългосрочна и самостоятелна космическа мисия, допълва агенцията.

Човешките отпадъци ще преминават през биофермернтиращ процес и експериментални култури и зеленчуци ще растат с помощта на храна и биотпадъци.

Китай не очаква да изпрати първите си тайконавти на Луната през следващото десетилетие, но проектът ще помогне на страната да се подготви за по-дълъг престой на повърхността.

Двама мъже и две жени влязоха в лабораторията за 60 дни. След това те ще бъдат заменени от друга група от четирима, които ще останат 200 дни. Предната група ще се върне за още 105 дни.

"Лунният дворец" включва два модула за отглеждане на растения и всекидневна кабина: 42 квадратни метра, която включва четири легла, всекидневна, баня, статия за отпадъци и стая за отглеждане на животни.

Това е третият подобен проект в света и първият в Китай.