Конституционният съд на Полша отхвърли реформи на правителството, целящи промени как съдът да работи. Така конституционната криза в страната се задълбочи допълнително, след като управляващите консерватори обявиха, че няма да приложат съдебното решение, съобщава Ройтерс.

Спорът около реформите и серията от нови назначения в съда вредят на инвеститорския климат в европейската страна.

Миналият месец ЕС предупреди полското правителство, че има три месеца да разреши кризата или ще бъде изправено пред санкции като отнемане правото на глас в Съвета на ЕС и замразяване на еврофондове.

Откакто спечели мнозинство в парламента на Полша, партия „Право и справедливост” многократно се опита да промени правилата, при които действа Конституционният съд, включително промяна на реда, според който делата се гледат. Също така отмени решения на предходния парламент за номиниране на съдии и сложи свои кандидати.

Европейският съюз започна безпрецедентна процедура за върховенството на закона срещу Варшава и през юли заплаши да наложи санкции. Решението се описва от Полша като „прибързано”.

Отхвърляйки ключови части от последните реформи на правителството, съдия Анджей Вробел заяви, че трибуналът е гарант за демократични „проверки и баланс”.

Никакви регулации не трябва да водят до ситуация, при която съдът губи възможността си да действа, добави той.

Управляващата партия отхвърли съдебното решение дори преди да бъде обявено, аргументирайки се, че, за да бъде изпълнено, то трябва да бъде в съответствие с новите регулации.

Според лидера на партията Ярослав Качински съдът се опитва умишлено да блокира дневния ред на правителството.