Отношението на Великобритания към мигрантите, пристигащи с лодки от Северна Франция, е недопустимо, неефективено и безрезултатно. Това показват резултатите от независима проверка, публикувани днес и цитирани от "Ройтерс".

Одитът е бил ръководен от главния инспектор на границите и миграцията Дейвид Нийл и е бил насочен към първоначалните процедури по приемане на мигрантите в два правителствени центъра между декември и януари.

"Тези мигранти прекосяват Ламанша при потресаващи обстоятелства. Много от тях са уязвими и се намират в риск, сред тях има жени, както и деца без придружител, а когато пристигнат в Дувър, те се сблъскват с недопустимо отношение", отбелязва Нийл.

Окончателно: Великобритания ще депортира мигранти в Руанда

Окончателно: Великобритания ще депортира мигранти в Руанда

Решението е на Апелативния съд

По негови думи през последните три години британското вътрешно министерство по никакъв начин не е подобрило системите и процедурите за прием на мигранти.

През ноември 2021 г. 27 души загинаха при опит да прекосят Ламанша с надуваема лодка. Това е най-тежкият подобен инцидент в тази зона, за който има официална информация.

През пролетта Лондон обяви нова политика към мигрантите, съгласно която те трябваше да бъдат изпращани в Руанда, докато се разглеждат молбите им. Прилагането й обаче беше блокирано с решение на Европейския съд по правата на човека.

Лондон критикуван за планираното пращане на бежанци в Руанда

Лондон критикуван за планираното пращане на бежанци в Руанда

От незаконно и опасно до опити за избягване от скандала "Партигейт"

Реакцията на правителството на стреса, причинен от вълната мигранти, пристигнали в Дувър, показа големи пропуски в процедурите по сигурността и постави уязвими мигранти в риск, посочва се в доклада.

През миналата година 28 526 души - предимно от Ирак и Иран - са пристигнали с малки лодки в страната. За сравнение, през 2020 г. те са били 8486, а през 2018 г. - само 200.

Нийл определи като "ужасен" начина, по който се поддържат регистрите.

Казано най-просто, ако не разполагаме с данни за хората, които влизат в страната ни, няма да знаем кой е застрашен и кой представлява заплаха, обобщи той.